Reklama

Elektroenergetyka

Francja: prawie 200 tys. osób bez prądu z powodu silnych opadów śniegu i deszczu

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

We Francji 195 tys. gospodarstw domowych zostało we wtorek rano pozbawionych prądu z powodu obfitych opadów śniegu i deszczu w wielu departamentach - poinformował francuski koncern energetyczny Enedis.

Wśród regionów, które najbardziej ucierpiały, są: Owernia-Rodan-Alpy, Region Centralny-Dolina Loary, Nowa Akwitania - sprecyzowała spółka Enedis w komunikacie.

"Nasze ekipy zostały zmobilizowane w terenie, aby jak najszybciej przywrócić energię elektryczną - poinformował dostawca energii. - Sytuacja się zmienia, niektóre obszary nie są jeszcze dostępne".

Dane te nie uwzględniają Korsyki, której siecią zarządza inna spółka EFR. Na wyspie 21 tys. gospodarstw domowych nie miało prądu we wtorek rano po przejściu burzy Adrian.

Zaśnieżone drogi zablokowały ponad tysiąc kierowców w Masywie Centralnym, wyżynno-górskiej krainie w środkowej i południowej Francji. 950 kierowców zostało unieruchomionych w departamencie Górna Loara, a 200 w departamencie Loara w regionie Owernia-Rodan-Alpy, zwłaszcza na drodze między Saint-Etienne a Le-Puy-en-Velay.

Warunki drogowe były bardzo trudne również na autostradzie A89 i A72, gdzie od godz. 23 między Thiers a Tarare Ouest nie mogą wjeżdżać samochody ciężarowe.

W 17 departamentach obowiązuje pomarańczowy alert oznaczający opady śniegu i gołoledź.

Zakłócenia nastąpiły również w ruchu kolejowym między Lyonem a Saint-Etienne. Według francuskich kolei państwowych SNCF w poniedziałek wieczorem około 500 podróżnych pozostało na dworcu w La Part-Dieu bez środka transportu. Blisko 400 z nich spędziło noc w dwóch pociągach TGV, a około stu - w hotelu.

Meteorolodzy przewidują, że powyżej 800-1000 metrów n.p.m. spadnie od 15 do 30 cm śniegu, a gdzieniegdzie nawet do 50 cm. Śnieg ma padać także w Szampanii, Ardenach i na wschód od Ile de France. 

Reklama

Komentarze

    Reklama