Reklama

Elektroenergetyka

Fortum zostało większościowym właścicielem Unipera

Fot. Fortum / Flickr
Fot. Fortum / Flickr

Fortum sfinalizowało pierwszą transzę w ramach umowy zakupu akcji Uniper SE („Uniper”) od Elliott Management Corporation i jej spółek zależnych oraz Knight Vinke Energy Advisors Limited i spółek stowarzyszonych. 

Druga transza w ramach wspomnianej umowy, na minimum 1,0% i maksymalnie 3,8% akcji, zostanie zrealizowana w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Fortum łącznie zapłaci za akcje do 2,6 mld EUR, zwiększając tym samym swoją inwestycję w Uniper do maksymalnie 6,5 mld EUR. To oznacza, że posiada obecnie 69,6% akcji i praw głosu w Uniper.

„Dzisiejsza transakcja stanowi ważny kamień milowy na naszej drodze do utworzenia kluczowej dla rynku europejskiego grupy energetycznej. Uniper to odnoszący sukcesy, międzynarodowy dostawca i sprzedawca energii, który doskonale pasuje do wizji rozwoju Fortum. Dopasowując nasze strategie, będziemy mogli przejąć wiodącą rolę w transformacji energetyki w Europie i stworzyć prawdziwą wartość dla wszystkich interesariuszy” - mówi Pekka Lundmark, prezes i dyrektor generalny Fortum.

„Aby przyspieszyć transformację energetyczną, należy ograniczyć emisje dwutlenku węgla pochodzącego z produkcji energii i poczynić znaczne inwestycje nie tylko w odnawialne źródła energii, ale także w coraz czystszy gaz, magazynowanie energii i inne elastyczne rozwiązania, które mogą zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii na następne dziesięciolecia” - kontynuuje Pekka Lundmark.

Komentarze