• Partner główny
    Logo Orlen

Elektroenergetyka

Energetyczne podsumowanie dnia - 20 lipca 2018 r.

Fot.: Orlen
Fot.: Orlen

Zachęcamy do zapoznania się z energetycznym podsumowaniem dnia.

"Druga młodość" przemian w ukraińskiej energetyce? Reforma regulatora [ANALIZA]

Majowa rotacja członków regulatora energetyki na Ukrainie wieńczy pierwszy okres wzmacniania jego niezależności. Rezultaty tego procesu należy uznać za umiarkowanie pozytywne, zwłaszcza w obliczu krachu alternatywnych rozwiązań preferowanych przez oligarchów. Mimo, że przed regulatorem stoi szereg nagromadzonych latami problemów, to wyniki rotacji stwarzają realną szansę na jego prawdziwą niezależność i przyspieszenie reform energetyki.

Orlen publikuje wyniki finansowe za drugi kwartał 2018 roku. „Rekordowe rezultaty pomimo trudnych warunków”

PKN Orlen zaprezentował dziś wyniki finansowe za drugi kwartał 2018 roku. Spółka chwali się, że segment detaliczny osiągnął najwyższy w historii rezultat EBITDA wg LIFO na poziomie 677 mln złotych, przy jednoczesnym wzroście wolumenów sprzedaży o 5%.

Minister Energii: W spółkach energetycznych jest ponad 20 mld zł na elektrownie jądrową

Dzięki odpowiedniej polityce w minionych 3 latach w spółkach energetycznych pozostało ponad 20 mld zł, które zwiększają ich potencjał inwestycyjny - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski, wskazując, iż możliwe byłoby wykorzystanie tego potencjału do budowy elektrowni jądrowej.

Sejm zgodził się na podwojenie kosztów COP24 w Katowicach

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na organizację szczytu klimatycznego w Katowicach wyda 252 mln zł - zdecydowali w piątek posłowie. Zgodnie z obowiązującą specustawą w tej sprawie szczyt miał kosztować ponad 120 mln zł.

 

Minister rolnictwa: neonikotynoidy mniejszym złem dla pszczół

Zastosowanie pestycydów z grupy neonikotynoidów przy nasionach rzepaku, to mniejsze zło dla pszczół niż intensywne opryski. Zagrożenie jest niewielkie - przekonywał w czwartek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Ministerstwo Energii wspiera projekty zgazowania węgla

Resort energii liczy, że projekt zgazowania węgla na potrzeby przyszłej elektrowni przy kopalni Bogdanka będzie miał charakter pilotażowy w UE; ministerstwo wspiera też badania służące wykorzystaniu gazu koksowego do produkcji wodoru - podał minister Krzysztof Tchórzewski.

Branża OZE z niepokojem patrzy na przyszłość morskich farm wiatrowych w Polsce

Branża OZE przestrzega, że powstające plany zagospodarowania obszarów morskich mogą zostawić za mało miejsca dla morskich farm wiatrowych (offshore). Ministerstwo gospodarki morskiej uważa, że zarezerwowane obszary są wystarczające na obecnym etapie.

Analitycy: Ceny paliw mogą spaść

W przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach benzynowych nie powinny rosnąć, możliwe są także niewielkie spadki - oceniają analitycy. Wskazują m.in. na niższe ceny ropy na rynkach.

Ceny ropy poszły w górę po informacjach z Arabii Saudyjskiej

Ceny ropy w piątek lekko zwyżkują po informacjach saudyjskiego ministerstwa energii, że eksport tego kraju w lipcu powinien być blisko poziomów czerwcowych, natomiast w sierpniu będzie niższy o ok. 100 tys. baryłek dziennie.

Komentarze