Elektroenergetyka

Elektrownia Połaniec modernizuje instalacje chroniące środowisko

Fot.: wikimedia.commons.org
Fot.: wikimedia.commons.org

Modernizacja Instalacji Odsiarczania Spalin to kolejne prośrodowiskowe przedsięwzięcie Enei Elektrowni Połaniec. Zakończenie inwestycji, która ma kosztować prawie 40 mln zł, planowane jest w pierwszych miesiącach 2021 roku – poinformowała PAP firma.

„Wytwarzamy energię elektryczną z wykorzystaniem najlepszych dostępnych dla Elektrowni Połaniec technologii. Stale inwestujemy w instalacje, które mają na celu redukowanie do minimum wpływu, jaki Elektrownia ma na środowisko naturalne” – powiedział prezes Enei Połaniec Lech Żak, cytowany w przesłanym PAP komunikacie.

Inwestycję w formule „pod klucz” wykona wybrana w przetargu firma Remak-Energomontaż. Umowa obejmuje modernizację IOS wraz z absorberami i dostosowanie instalacji do norm środowiskowych określonych w konkluzjach BAT. Zakres umowy przewiduje wymianę kluczowych elementów absorberów, co ma poprawić funkcjonowanie całej instalacji i przynieść zaplanowany efekt ekologiczny.

„W ramach tego przedsięwzięcia zmodernizujemy instalację odsiarczania spalin w oparciu o uznaną i sprawdzoną technologię” – zapewnił prezes Remak-Energomontaż Stanisław Kalarus.

Jak zaznaczyła Enea Połaniec, prace dotyczące absorberów będą ściśle podporządkowane zaplanowanym postojom remontowym bloków 2-7, jakie wyznaczono na 2020 rok. Zakończenie inwestycji planowane jest na początek 2021 roku. „Najważniejszym celem inwestycji jest zwiększenie możliwości IOS poprzez podniesienie skuteczności działania absorberów, jak również zwiększenie wydajności wszystkich towarzyszących im węzłów pomocniczych" – podkreślił wiceprezes ds. technicznych Enei Połaniec Marek Ryński.

Modernizacja absorberów IOS jest związana z inwestycją, która ma zwiększyć efektywność elektrofiltrów. W ostatnich tygodniach Enea Połaniec podpisała umowę z GE Power i Stal-Systems na modernizację elektrofiltrów sześciu bloków energetycznych (2-7). Również te działania wpłyną na poprawę parametrów środowiskowych całej instalacji – podkreśliła Enea Połaniec.

Źródło:
PAP

Komentarze