• Partner główny
    Logo Orlen

Elektroenergetyka

Dymisje Podsekretarzy Stanu w Ministerstwie Energii oraz Przedsiębiorczości i Technologii

Fot. KPRM
Fot. KPRM

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska na specjalnie zwołanej konferencji przedstawiła dziś listę odwołanych przez premiera Mateusza Morawieckiego wiceministrów. Wśród nich znalazł się podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii Andrzej Piotrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Piotr Woźny, a także podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska Paweł Sałek.

Podczas dzisiejszego wystąpienia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Mateusz Morawiecki poinformował o zmianach personalnych w rządzie. Na liście wysokich urzędników państwowych, którzy podali się do dymisji znalazły się nazwiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Energii Andrzeja Piotrowskiego oraz podsekretarza stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Piotra Woźnego.

"Redukując liczbę wiceministrów, chcemy jeszcze bardziej usprawnić prace rządu, chcemy zmniejszyć warstwę polityczną, a zwiększyć warstwę urzędniczą, podobnie jak to jest w najwyżej rozwiniętych demokracjach Europy Zachodniej" - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki podkreślił na konferencji prasowej, że podziękował wszystkim ustępującym wiceministrom. "Uważam, że tam, gdzie może być lepiej, można coś usprawnić. Nawet coś, co dobrze działa, to trzeba tak zrobić i to jest nasza aspiracja, to jest nasza ambicja" - podkreślił.

Premier zaznaczył, że w swoim wyborze kierował się analizami porównawczymi do innych krajów członkowskich UE. "Do krajów skandynawskich, do Niemiec, Austrii, Szwajcarii. W tym kontekście też patrzyliśmy na przydzielane zadania. Oczywiście nie był to żaden dogmatyczny wyznacznik, ale jednak oczywiście jest coś takiego, jak najlepsze praktyki, dojrzałe kraje od strony instytucjonalnej i przyglądaliśmy się również różnym tamtym wzorcom" - mówił szef rządu.

Morawiecki zaznaczył, że redukcja wiceministrów, to nie są zmiany personalne. "Przede wszystkim chcemy jeszcze bardziej usprawnić pracę rządu, zmniejszyć tę warstwę polityczną, a zwiększyć warstwę urzędniczą, podobnie jak to jest w najwyżej rozwiniętych demokracjach Europy Zachodniej" - podkreślił. 

Wśród zdymisjonowanych członków rządu znaleźli się wiceminister energii Andrzej Piotrowski oraz wiceminister Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii (obaj pełnili funkcję podsekretarzy stanu). Andrzej Piotrowski nominację na wiceministra energii otrzymal 4 stycznia 2016 roku. W resorcie był odpowiedzialny za zadania związane z wdrożeniem inteligentnej sieci elektroenergetycznej, ciepłownictwem i kogeneracją oraz tworzeniem podstaw energetyki rozproszonej, a także z sektorem odnawialnych źródeł energii, w tym biokomponentów i biopaliw ciekłych oraz absorpcji dwutlenku węgla, jak również wykorzystaniem energii jądrowej na potrzeby społeczno-gospodarcze kraju, w tym wynikające z wdrażania Programu polskiej energetyki jądrowej.

Z kolei Piotr Woźny pełnił swoją funkcję od 17 stycznia 2018 r. będąc odpowiedzialnym za implementację programu Czyste Powietrze. Jak stwierdziła dziś rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska: „Piotr Woźny będzie pełnił inną bardzo ważną funkcję, nie wykluczamy, że pełnomocnika premiera; ma on nadal koordynować walkę ze smogiem”.

Paweł Sałek został mianowany wiceministrem środowiska i pełnomocnikiem rządu ds. polityki klimatycznej 19 listopada 2015 r. W zakresie jego kompetencji był nadzór nad pracą Departamentu Ochrony Powietrza i Klimatu, Departamentu Zrównoważonego Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej, Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.

kn/PAP

Komentarze