Reklama

Elektroenergetyka

COP24: PKEE prezentuje raport o innowacjach w energetyce

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Raport Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej „Energetyka na drodze innowacji”, zaprezentowany podczas COP24 stał się tematem dyskusji liderów świata polityki, biznesu i nauki podczas Dnia Innowacji. Przedstawiciele PKEE zabrali także głos w sprawie przyszłości transportu niskoemisyjnego.

Raport „Energetyka na drodze innowacji” wskazał, że w 2014 roku polski sektor energetyczny wydawał na innowacje ok. 40% średnich nakładów na ten cel dla całej gospodarki. Dziś tylko cztery największe polskie firmy energetyczne deklarują budżety na badania i rozwój na poziomie niemal 200% średniej dla gospodarki (w przeliczeniu na pracownika).

Kwestie wyboru technologii w energetyce należą do rynku. To rynek ma najlepszą wiedzę czego potrzebuje. Natomiast rząd może regulować i wyznaczać ogólne kierunki rozwoju. Bardzo dziękuję PKEE za ten raport, bo on pokazuje nasze osiągnięcia w energetyce w ostatnich latach. Pokazuje, w jakim miejscu jesteśmy – powiedział Grzegorz Tobiszowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Energii.

Wyniki raportu skomentował także prof. Wojciech Nowak, Dyrektor Centrum Energetyki AGH, wskazując innowacyjne technologie, które opracowywane są na polskich uczelniach technicznych oraz ośrodkach badawczych, z naciskiem na technologie OZE.

W nadchodzących latach w największym stopniu zwiększy się skala zastosowania technologii związanych z farmami wiatrowymi offshore, magazynowaniem energii, usługami cyfrowymi dla konsumentów czy energetyką prosumencką – powiedział Dawid Klimczak, Członek Rady Zarządzającej PKEE.

W ramach Dnia Innowacji w Pawilonie Polskim na COP24 miał miejsce także panel poświęcony przyszłości transportu niskoemisyjnego – e-mobility i wykorzystania wodoru. Jego uczestnikiem był Jacek Kościelniak, Członek Rady Zarządzającej PKEE.

Musimy patrzeć na innowacje przez pryzmat: jakości, dostatecznej ilość mocy dla ładowania samochodów elektrycznych, ale też regulacji prawnych – powiedział Jacek Kościelniak.

Raport „Energetyka na drodze innowacji” jest w całości dostępy na stronie internetowej:

https://www.pkee.pl/energetyka-na-drodze-innowacji/
jw/PKEE

Reklama

Komentarze

    Reklama