Elektroenergetyka

Chmal: Konsolidacja elektroenergetyki warta rozważenia

W opinii eksperta ds. energetyki Tomasza Chmala nowy rząd powinien rozważyć konsolidację spółek energetycznych. Potrzebna jednak jest do tego kompleksowa strategia dla górnictwa i energetyki, którą dziś trudno uchwycić.

W nawiązaniu do wypowiedzi prezesa Tauronu Jerzego Kurelli, który przedstawiał najlepsze w jego opinii warianty konsolidacji spółek elektroenergetycznych ekspert ds. energii Tomasz Chmal mówi w rozmowie z Energetyka24.com, że konsolidacja mogłaby być dobrym krokiem, ale powinna być efektem długoterminowej strategii energetycznej. „Będzie to kwestia rozstrzygana już przez nowy rząd” - dodaje.

Konsolidacja może stanowić element operacjonalizacji strategii energetycznej. Należy odpowiedzieć na pytanie czy zamierzamy tworzyć grupy multienergetyczne jak energia z gazem. Czy idziemy w kierunku dwóch grup energetycznych, czy dwóch grup paliwowo - energetycznych czy jednej paliwowej i jednej energetyczne. Ale przede wszystkim po co?” - dodaje ekspert.

Należy odpowiedzieć sobie na pytanie co chcemy osiągnąć przez konsolidację. Czy ma być to niska cena energii? Zwiększenie efektywności? Jestem przeciwnikiem myślenia „spadkowego” na zasadzie, że jak komuś brakuje pieniędzy to należy coś z tym zrobić, należy coś z czymś połączyć. To działanie krótkowzroczne, które nie rozwiązuje poważnych długoterminowych problemów” – skonkludował Chmal.

Zobacz także: MSP planuje połączenie PGNiG z Tauronem?

Zobacz także: Prezes Taurona: Zainwestujemy w Brzeszcze 200 mln zł

 

Komentarze