Reklama

Elektroenergetyka

Chińskie zapasy węgla kurczą się w szczycie zapotrzebowania na energię

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Zapasy węgla w Chinach spadły w sierpniu do niemal historycznie niskiego poziomu. Powodem było szczytowe zapotrzebowanie na energię elektryczną w okresie letnim oraz spore ograniczenia w transporcie, które nasiliły się w wyniku silnych powodzi oraz tajfunu, który przeszedł przez Azję pod koniec lipca.

Jak podaje agencja Reuters, rząd wezwał sztandarowe spółki wydobywcze, takie jak China National Coal Group oraz Jinneng Holding Group do zwiększenia wydobycia, a także zobowiązał się do sięgnięcia po większe ilości surowca z rezerw narodowych. Decyzja ta ma być rozwiązaniem na problemy związane z ograniczonymi dostawami węgla.

Według informacji podawanych przez państwową telewizję, zapasy węgla w kopalniach spadły o 26% w porównaniu do ubiegłego roku, a zapasy w kluczowych portach skurczyły się aż o 21%. Jednak media nie podają  konkretnego wolumenu rezerw, jakim dysponuje rząd. 

Rezultatem historycznie niskiej podaży były ceny węgla energetycznego, które w chińskich portach utrzymywały się na rekordowo wysokim poziomie ponad 1050 juanów, czyli ok. 163  dolarów za tonę.

Reklama

Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama