• Partner główny
    Logo Orlen

Elektroenergetyka

Były niemiecki członek KE znalazł pracę u Orbana

Fot. Flickr/EPP Group in the CoR
Fot. Flickr/EPP Group in the CoR

Premier Węgier Viktor Orban mianował byłego komisarza Gunthera Oettingera na doradcę w nowym rządowym organie  - Narodowej Radzie Polityki Naukowej.

Jak podaje „Der Spiegel”, Orban mianował Oettingera na współprzewodniczącego Rady. Ma ona doradzać radzie ministrów w sprawach badań naukowych i kontrolować przyznawanie środków finansowych. W ubiegłym roku węgierski rząd wprowadził bardziej restrykcyjne regulacje dotyczące dofinansowań. 

Oettinger potwierdził doniesienia mediów. – Oczuwiście jestem gotów podzielić się swoim doświadczeniem i dokładnie analizuje ofertę – powiedział polityk. Kadencja Oettingera w Radzie ma trwać 3 lata.

Gunther Oettinger przez wiele lat przechodził szczeble kariery w landzie Badenia-Wirtembergia. W 2005 roku doszedł na szczyt, zostając premierem tego landu i sprawując funkcję przez 5 lat. W 2009 roku rząd federalny rekomendował go do komisji europejskiej na której czele stał wówczas Jose Manuel Barroso. Oettinger otrzymał tekę komisarza ds. energii. Pozostał w komisji po objęciu w niej sterów przez Jean-Claude Junckera, tym razem zostając komisarzem ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa. W trakcie kadencji zmienił funkcję i zastąpił Krystalinę Georgiewą jako komisarz ds. budżetu i zasobów ludzkich.

Komentarze