Reklama

Analizy i komentarze

Dobre wieści z Brukseli dla polskiego ciepłownictwa. „Stanowisko komisarza przecina spekulacje”

Autor. merc67 / Envato Elements

Pojawiły się pytania dotyczące darmowych, dodatkowych uprawnień do emisji CO2 dla ciepłownictwa. Jak donosi były premier, obecnie europoseł, Jerzy Buzek, sprawę wyklarował komisarz ds. klimatu Wopke Hoekstra.

Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, opublikował w mediach społecznościowych odpowiedź na jego interpelację w sprawie przepisów dotyczących przydzielania bezpłatnych uprawnień w ramach systemu ETS dla ciepłownictwa.

Z treści odpowiedzi udzielonej przez komisarza UE ds. klimatu Wopke Hoekstry wynika, że KE ciepłownie w Polsce (i innych państwach) będą miały do dyspozycji dwa razy więcej bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 (EUA): „(…) mogą otrzymać warunkowe dodatkowe bezpłatne uprawnienia w wysokości 30% poziomu referencyjnego (łącznie 60% poziomu referencyjnego) na okres od 2026 r. do 2030 r.”. Takie były też oczekiwania sektora, gdy zmieniano przepisy. Powstały jednak pewne pytania o ich interpretację.

„W toku tych prac pojawiały się jednak istotne rozbieżności w rozumieniu niektórych zapisów dyrektywy ETS – stąd moja, złożona w trybie pilnym, interpelacja do Komisji Europejskiej. Odpowiedź pana komisarza oznacza, że nasze ciepłownictwo systemowe dostanie dwa razy więcej pieniędzy na swoją ekologiczną modernizację i inwestycje do roku 2030” – napisał Buzek w serwisie LinkedIn.

– Dla sektora to bardzo dobra informacja, szczególnie na ostatniej prostej, czyli przed ostatecznym terminem na złożenie planów neutralności klimatycznej przez ciepłownie. Istniały pewne obawy związane właśnie z interpretacją przepisów, apelowaliśmy w tej sprawie wielokrotnie. Stanowisko komisarza przecina spekulacje – mówi Dorota Jeziorowska, dyrektorka Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.

Wymagania dla ciepłownictwa

Skorzystanie z dodatkowych darmowych uprawnień jest jednak obwarowane kilkoma wymaganiami, to m.in. stworzenie planu neutralności klimatycznej dla instalacji lub przedsiębiorstwa. Taki plan musi zawierać cele i kamienie milowe, które zamierza osiągnąć źródła ciepła etc. Kluczowy jest też czas – uwzględniane mogą być tylko te instalacje, dla których plany zostaną złożone do 1 maja 2024 r. i zawnioskują o przydział bezpłatnych EUA. Inny warunek to przeznaczenie na transformację energetyczną równowartości pieniędzy jakoby „zaoszczędzonych” dzięki dodatkowym, darmowym EUA.

Większy przydział darmowych EUA w latach 2026-2030 to szansa dla polskiego ciepłownictwa – i samorządów, które zarządzają ciepłowniami w kraju – na przyspieszenie transformacji.

Interpelacja i odpowiedź są ogólnodostępne, znajdują się na stronach Parlamentu Europejskiego.

Reklama

Komentarze

    Reklama