Reklama

Elektroenergetyka

30 tys. gospodarstw domowych w Czechach bez prądu

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

Około 30 tys. gospodarstw domowych na terenie całej Republiki Czeskiej zostało w nocy z poniedziałku na wtorek pozbawionych prądu w następstwie uszkodzeń linii energetycznych przez zwalone wichurą drzewa - poinformował koncern energetyczny CEZ.

Jak podano na stronie internetowej Kolei Czeskich (CD), zablokowanych zostało także kilka linii kolejowych, w tym międzynarodowa magistrala Bogumin-Żylina na odcinku między Nawsiami i Jabłonkowem na Śląsku Cieszyńskim.

Ostrzeżenie o silnym wietrze obowiązuje do godzin popołudniowych, a na wschodzie państwa aż do wieczora.

Lokalne wyłączenia prądu notowano przede wszystkim w powiatach Beneszów, Kutna Hora, Vsetin, Szumperk, Chrudim i Havliczkuv Brod. W mieście Hlinsko w powiecie Chrudim strażacy musieli gasić drzewo, które zapaliło się wskutek krótkiego spięcia po upadku na przewody energetyczne. Uczestnicy tej akcji sami znaleźli się w zagrożeniu, gdy na ich samochód pożarniczy runęło kilka innych drzew.

Energetycy i strażacy zapowiadają, że niektóre uszkodzenia będą mogli usuwać dopiero, gdy ustanie silny wiatr.

Policja apeluje do kierowców o zachowanie maksymalnej ostrożności, ponieważ w porywach wiatru łatwo stracić kontrolę nad pojazdem. Ostrzega także przed leżącymi na niektórych odcinkach dróg powalonymi drzewami.

Z obawy przed padającymi drzewami władze Brna zamknęły do odwołania wszystkie cmentarze w tym mieście. W ubiegłym tygodniu na brneńskim Cmentarzu Centralnym zrzucona przez wiatr gałąź poważnie zraniła starszą kobietę. (PAP)

Reklama

Komentarze

    Reklama