Reklama

Gaz

Eksperci: sankcje obniżą wzrost gospodarczy Rosji o 11%

  • Fot. Lockheed Martin / lockheedmartin.com
    Fot. Lockheed Martin / lockheedmartin.com

Naukowcom z Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych i Wolnego Uniwersytetu w Berlinie udało się obliczyć szacunkowy wpływ zachodnich sankcji na rosyjską gospodarkę. W świetle ich badań mogą one obniżyć rosyjski wzrost gospodarczy aż o 11%. 

"Rosyjski PKB traci średnio 2 punkty procentowe na kwartał ze względu na sankcje nałożone przez kraje Europy Zachodniej" - piszą we wspólnym artykule Konstantyn Kołodin z Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych i Aleksiej Netsunew z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie. Naukowcy stwierdzili, że wpływ, który restrykcje wywierają na gospodarkę jest "bardzo istotny". 

Naukowcy podkreślają, że ich praca stanowi pierwszą próbę zmierzenia wpływu obostrzeń nałożonych na Rosję. Zadanie to jest o tyle problematyczne, że ograniczenia gospodarcze nałożone przez Zachód zbiegły się w czasie ze znacznym spadkiem cen ropy. Z kolei dla gospodarki państw strefy euro wpływ sankcji nałożonych na Rosję okazał się znikomy.

Pierwsze restrykcje wobec państwa rosyjskiego zostały wprowadzone w marcu 2014 r. Szczególnie dotkliwe dla gospodarki Rosji okazały się ograniczenia dotyczące rynków finansowych, które uniemożliwiły przedsiębiorcom zadłużanie się w krajach Europy Zachodniej. Z kolei sankcje, które Rosjanie odwetowo nałożyli na kraje Europy Zachodniej nie wywarły na nią większego wpływu. Przyczyniły się za to do wzrostu rosyjskiej inflacji.

Zobacz także: Coraz bliżej uruchomienia terminalu LNG w Świnoujściu

Zobacz także: Rosja odzyskuje francuskie aktywa zajęte na poczet sprawy Jukosu

Reklama

Komentarze

    Reklama