Reklama

Gaz

Duda krytykuje Niemców za plany budowy Nord Stream II

Prezydent Andrzej Duda, biorący udział w 52. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, po raz kolejny wyraził swoją głęboką dezaprobatę dla budowy gazociągu Nord Stream II. W jego opinii jest to projekt nierentowny i upolityczniony. Polski przywódca zapytał publicznie, dlaczego Niemcy zamierzają realizować kolejną inwestycję, która godzi w interesy wielu krajów członkowskich UE.

Prezydent Duda zwrócił uwagę, że istnieją już rurociągi, którymi gaz może być transportowany z Rosji do Europy, w związku z czym budowa kolejnego połączenia wydaje się być nieuzasadniona z ekonomicznego punktu widzenia. W jego przekonaniu projekt NS2 to problem polityczny, a nie gospodarczy. 

„Dlaczego Niemcy chcą budować kolejną inwestycję wbrew interesom Polski i innych krajów?” – pytał Andrzej Duda cytowany przez PAP. Dodał również, że miarą partnerstwa jest poszanowanie interesów sojuszników.

W odpowiedzi na te słowa Martin Schultz odparł, że (…) "w zasadzie zgadza się z polskim punktem widzenia na Nord Stream 2„.

W debacie odbywającej się podczas 52. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Oprócz prezydenta Andrzeja Dudy wzięli udział także prezydenci Litwy, Ukrainy i Finlandii.

Zobacz także: Gazprom liczy na eksport gazu na Ukrainę

Zobacz także: Jaceniuk: Obecną zimę przetrwamy bez rosyjskiego gazu

Reklama

Komentarze

    Reklama