Reklama

Górnictwo

Drony dla górnictwa

Fot. JSW
Fot. JSW

Rusza pilotażowy program wykorzystania powietrznych systemów bezzałogowych w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Mają znaleźć szerokie zastosowanie, jak chociażby w pomiarach geodezyjnych.

W połowie maja na terenie kopalni Pniówek odbyły się pierwsze loty testowe powietrznych systemów bezzałogowych. Drony wyposażone w specjalistyczny sprzęt (kamery, czujniki, oprogramowanie), dostarczają firmom kompleksowe rozwiązania. Mają wpływ na rozwijanie przedsięwzięć badawczo-rozwojowych i poprawę funkcjonowania przedsiębiorstw należących do różnych branż w tym także wydobywczych.

 

„Autonomiczne bezzałogowce wyposażone w odpowiedni sprzęt stwarzają ogromne możliwości. Są precyzyjne, efektywne a przede wszystkim tańsze od tradycyjnych urządzeń” – mówi Daniel Ozon pełniący obowiązki prezesa zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

 

Zobacz także: Naukowe wsparcie dla górnictwa

 

Agnieszka Hankus-Kubica,  koordynator ds. rozwoju w Jastrzębskiej Spółce Węglowej dodaje „Wykorzystanie potencjału technologicznego dronów wpłynie na poprawę efektywności procesów planistycznych, poprawę stanu i bezpieczeństwa infrastruktury naziemnej, przyczyni się do wygenerowania oszczędności w zakresie wykonywanych do tej pory pomiarów oraz dostarczy informacji mogących wpłynąć na kształt i przebieg wybranych procesów w JSW”.

 

Argumentem za zrobieniem pierwszego kroku w kierunku bezzałogowych statków powietrznych jest ich wysoka technologia. Pierwsze testy przeprowadzonych nalotów wskazują na ich ogromny potencjał. Dostarczają wiedzy na temat stanu infrastruktury naziemnej, ukształtowania terenu, informacji służących pracom geodezyjnym, monitorowaniu oraz ochronie środowiska.

 

Link do filmu z testowych lotów w KWK Pniówek:   http://www.jsw.pl/media/filmy/

 

kn/JSW

Reklama

Komentarze

    Reklama