Reklama

Portal o energetyce

Dekret Putina: firmy strategiczne pod ściślejszą kontrolą Kremla

  • Infografika MSW

Prezydent FR, Władimir Putin wydał 11 września br. dekret, który poddaje ścisłej kontroli Kremla kontakty rosyjskich kluczowych przedsiębiorstw z zagranicznymi regulatorami i organizacjami międzynarodowymi.Dekret nakazuje rosyjskim strategicznym podmiotom gospodarczym uzgadnianie stanowiska z Kremlem w kwestii udostępniania zagranicznym podmiotom informacji o swojej działalności. Firmy, do których zalicza się Gazprom, mogą udostępniać informacje wyłącznie za zgodą federalnego organu władzy wykonawczej upoważnionego przez rząd FR.

Co więcej, organ władzy wykonawczej, o którym mowa powyżej ma obowiązek odmówić zgody na udostępnienie danych, jeśli ta czynność godziłaby w interesy gospodarcze Federacji Rosyjskiej.

Przepis ten nie dotyczy informacji, które muszą być udostępnianie z mocy prawa (np. te związane z obrotem papierami wartościowymi).

Decyzja, o której poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla, to reakcja Putina na wszczęte przez Komisję Europejską dochodzenie antymonopolowe wobec Gazpromu.

Rosyjski koncern jest oskarżany o nadużywanie swojej dominującej pozycji na rynku dostaw gazu do Europy Środkowo - Wschodniej, w tym Polski. O sprawie szerzej pisał wczoraj szerzej Defence24.pl.

(MMT)

Komentarze