Reklama

Elektroenergetyka

Czeskie EPH chce modernizować lub rozbudować Elektrownię Rybnik

Grupa EPH, która dostała od EDF wyłączność na negocjacje w sprawie przejęcia Elektrowni Rybnik, myśli o jej dalszej modernizacji lub rozbudowie - poinformował Tomas David, członek zarządu EP Power Europe, prezes EP Energy. 

"Jeśli zostaniemy nowym właścicielem Elektrowni Rybnik, będziemy z pewnością kontynuować jej rozwój i modernizację. Konieczne jest spełnienie wymogów ekologicznych" - powiedział PAP David, który jest odpowiedzialny za działalność EPH w Polsce.

"Jeśli chodzi o przyszłość, to chcielibyśmy znaleźć sposób na dalszy rozwój Elektrowni Rybnik, poprzez dalszą modernizację albo całkowicie nowe bloki, jak to robimy na przykład w Wielkiej Brytanii w Lynemouth lub Eggborough. Oczywiście musi być to prowadzone w ścisłej współpracy z polskimi władzami i innymi udziałowcami" - dodał. 

Tomas David poinformował, że elektrownia opalana byłaby polskim węglem kamiennym, który znacząco przyczynia się do bezpieczeństwa energetycznego, stabilności dostaw i niezależności energetycznej Polski. 

EPH jest większościowym udziałowcem Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Kopalnia Silesia została kupiona od Kompanii Węglowej w 2010 roku. EPH zainwestował tam ponad 1 mld zł.

W środę grupa EDF poinformowała o wybraniu EPH do wyłącznych negocjacji w sprawie sprzedaży Elektrowni Rybnik o mocy 1,8 GW. Równolegle EDF rozpoczął negocjacje na wyłączność z firmą IFM Investors w sprawie sprzedaży aktywów kogeneracyjnych w Polsce.

EDF podał, że do sfinalizowania obu procesów sprzedaży w pierwszej połowie przyszłego roku potrzebne są decyzje odpowiednich krajowych i europejskich organów regulacyjnych, w tym zgoda rządu polskiego. EDF Polska zostało bowiem wpisane wcześniej na listę spółek strategicznych.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował, że polski rząd oczekuje długoterminowego inwestora dla aktywów EDF w Polsce, z horyzontem inwestycyjnym przekraczającym 10 lat, który zgodzi się na niekoniecznie rentowne, ważne dla bezpieczeństwa energetycznego inwestycje. Nie widzi w tej roli funduszu inwestycyjnego nastawionego na zysk.

"EPH jest jedną z większych spółek energetycznych w Europie i długoterminowym inwestorem w sektorze energii. W historii EPH nie sprzedaliśmy żadnych znaczących aktywów. Reinwestujemy cały cash flow w dalszy rozwój naszych spółek i grupy" - powiedział David. 

Energetický a průmyslový holding (EPH) to wiodąca grupa energetyczna w Europie Środkowej z aktywami w Czechach, Słowacji, Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i w Polsce. EPH jest pionowo zintegrowanym przedsiębiorstwem energetycznym z pełnym łańcuchem wartości: kogeneracją, produkcją energii elektrycznej, systemami przesyłowych i magazynowania gazu ziemnego, dystrybucją i dostawami energii elektrycznej. 

Zobacz także: Polski rząd znów krzyżuje plany Francuzom. "Casus Caracali" w polskiej energetyce

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama