Reklama

Elektroenergetyka

Czesi przejmą aktywa EDF w Polsce?

  • Fot. cwizner/Pixabay
    Fot. cwizner/Pixabay

Polskie aktywa EDF może kupić czeski miliarder Daniel Křetínský – informuje dziennik Hospodářské Nowiny.

Według informacji Pulsu Biznesu EDF podjął decyzję o sprzedaży polskich aktywów opalanych węglem. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planami spółki, to transakcja wyceniana na ok. 1,5 - 2 mld zł zakończy się w połowie bieżącego roku. Doradcą prawnym, który weźmie udział w realizacji całego procesu, będzie kancelaria Dentons. W gronie zaangażowanych podmiotów wymienia się także bank inwestycyjny Rotschild. 

Jak informują Hospodářské Nowiny poważnie zainteresowany zakupem polskich aktywów EDF jest miliarder Daniel Křetínský. Warto nadmienić, że sukcesywnie rozbudowuje on swój portfel energetyczny. W 2013 r. odkupił on od EDF 49% udziałów w spółce Stredoslovenská Energia za ponad 10 mld koron. W Polsce jest on właścicielem kopalni „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach.

W ubiegłym tygodniu, Křetínský uzgodnił w niemiecką grupą RWE zakup brytyjskiej elektrowni w Lynemouth. Miliarder posiada także elektrownie węglowe i elektrociepłownie na Węgrzech. Prowadzi również negocjacje w sprawie wykupu słowackiej spółki energetycznej Slovenské elektrárne i niemieckich aktywów Vattenfalla. 

Zobacz także: EDF sprzedaje aktywa węglowe w Polsce

Reklama

Komentarze

    Reklama