Reklama

Atom

Chiny usprawniają bezpieczeństwo atomowe. Krok w stronę eksportu technologii?

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Według chińskich władz, projekt ustawy o bezpieczeństwie nuklearnym jest gotowy do zatwierdzenia przez Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych. Wprowadzenie nowych przepisów może być kolejnym krokiem Państwa Środka do wejścia ze swoją technologią jądrową na rynki Zachodu.

Projekt nowego prawa o bezpieczeństwie nuklearnym ma z jednej strony zapobiec wypadkom w sektorze jądrowym, a z drugiej pomóc napędzać i tak szybko rozwijający się chiński przemysł atomowy. O przygotowaniu takiego projektu poinformowała Agencja Reutera.

Przygotowane zmiany prawne skupiają się na ochronie zarówno ludzkiego życia i zdrowia oraz środowiska. Oznacza to próbę zbliżenia się Chin do zachodnich standardów bezpieczeństwa.

Zobacz także: Lekcje z Fukushimy [RELACJA Z ELEKTROWNI ATOMOWEJ TAKAHAMA]

Jednocześnie, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej rozpoczęła swoje pierwsze testy bezpieczeństwa w Chinach. MAEA przeprowadza je na prośbę chińskiego urzędu do spraw energii jądrowej. Potrwają one 10 dni- w tym czasie sprawdzone zostaną systemy bezpieczeństwa, systemy nadzoru prawnego i rządowego oraz niektóre elektrownie.

Zbliżenie takie jest niezwykle istotne w związku z planami eksportu chińskiej technologii jądrowej. Kwestia braku dostosowania atomu z Państwa Środka do zachodnich wymogów bezpieczeństwa jest jednym z najpoważniejszych zarzutów względem Pekinu, który pojawia się m.in. przy dyskusjach o możliwym zaangażowaniu Chin w projekty atomowe w Unii Europejskiej. Warto zauważyć, że kwestia ta wypłynęła także przy dyskusji o doborze potencjalnego wykonawcy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Dlatego też, takie postępowanie ChRL prawdopodobnie oznacza, że kraj ten zamierza intensywnie promować swoją technologię atomową na Zachodzie.

Reklama

Komentarze

    Reklama