Reklama

Gaz

Chińska ekspansja Gazpromu. "Decydująca faza negocjacji"

  • Model projektowanego w Indiach pojazdu hipersonicznego HSTDV: Hypersonic Technology Demonstrator Vehicle, fot. Bin im Garten/Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Gazprom i chiński potentat CNPC prowadzą negocjacje dotyczące zwiększenia zakontraktowanego wolumenu gazu do poziomu 30 mld m3 rocznie.

Rosyjskie Ministerstwo Energetyki poinformowało o rozmowach, które toczą się między Gazpromem, a CNPC (China National Petroleum Corporation). Wiceminister Kirył Mołodsow podczas Krajowego Forum Ropy i Gazu powiedział, że negocjacje znajdują się w "decydującej fazie" i jeżeli zakończą się powodzeniem, to Gazprom zyska możliwość rocznego eksportu 30 miliardów metrów sześciennych gazu do Państwa Środka. 

Surowiec popłynie tak zwaną "Zachodnią Trasą". Jest to projekt gazociągu biegnącego z Regionu Jamalskiego poprzez Ałtaj, aż do północno-zachodniej części Chin. Bezpośrednie dostawy z tego gazociągu mają zacząć się w 2019 roku. Wcześniej rosyjski wicepremier Arkadij Dworkowicz zapowiadał, że inwestycja może ulec opóźnieniu, ale plany jej realizacji są wciąż aktualne.

Chińskie plany zakupu gazu od Rosjan wpisują się w aktualną strategię energetyczną Pekinu, który dąży, aby do 2020 roku 10% zużywanej energii było oparte na gazie.

Zobacz także: Prezes Gazpromu: zwiększyliśmy dostawy do Polski o 37%

Zobacz także: Chiny: gaz zaczyna wypierać węgiel

Komentarze