Reklama

Ropa

Chińczycy zainteresowani prywatyzacją Rosnieftu

China National Petroleum Corporation (CNPC) jest gotowa rozważyć uczestnictwo w procesie prywatyzacji Rosnieftu. Taką informację przekazał prezes zarządu CNPC Wang Yilin w wywiadzie dla kanału telewizyjnego Rosja 24. 

"Jesteśmy wstępnie zainteresowani prywatyzacją Rosnieftu. Gdy proces się rozpocznie i zostaną nam zaoferowane akcje spółki, szczegółowo to rozważymy. Nasze partnerstwo z tym przedsiębiorstwem ma dla nas charakter strategiczny i jest ważnym elementem współpracy między dwoma krajami" - poinformował prezes chińskiego koncernu.

Prezydent Władimir Putin w styczniu ogłosił decyzję o sprzedaży w tym roku części akcji państwowych spółek: Rosnieftu, Basznieftu, Alrosy i Sowcomflotu. Ze sprzedaży 19,5 % akcji Rosnieftu rosyjski rząd planuje pozyskać od 500 do 550 miliardów rubli. Według ministra finansów Antona Siluanowa tego typu transakcja przyniesie "same plusy". Rosjanie zapowiedzieli, że w prywatyzacji będą mogły wziąć udział zagraniczne przedsiębiorstwa, w tym inwestorzy z Chin, którzy jak widać wykazali zainteresowanie tą transakcją. Rosyjski wicepremier Arkadij Dworkowicz informował już wcześniej, że w przypadku znalezienia inwestora prywatyzacja Rosnieftu może nastąpić jeszcze w tym roku.

Zobacz także: Wicepremierzy Białorusi i Rosji będą rozmawiać o długu za gaz

Zobacz także: XIII plan pięcioletni. Jaka przyszłość czeka chińskie łupki?

Reklama

Komentarze

    Reklama