• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Chińczycy zainteresowani prywatyzacją giganta naftowego

  • Fot. www.isaf.wp.mil.pl

Do końca 2016 roku rząd w Moskwie zamierza sprzedać 19,5% udziałów Rosnieftu. China National Petroleum Corporation jest zainteresowane prywatyzacją. 

Na początku 2016 roku Minister Rozwoju Gospodarczego Rosji Alieksiej Uljukajew zapowiedział możliwość umieszczenia na giełdzie od 5 do 7% udziałów Rosnieftu. Planowana była również sprzedaż części udziałów inwestorowi strategicznemu.

Mimo braku propozycji uczestniczenia w prywatyzacji ze strony rosyjskiego rządu, CNPC rozważa wzięcie w niej czynnego udziału. Pod koniec maja br. przewodniczący rady dyrektorów Wang Yilin poinformował, że chińska korporacja chciałaby posiadać pakiet dający możliwość wpływania na zarządzanie Rosnieftem.

Decyzja ostateczna zapadnie, gdy znane już będą szczegóły finansowe transakcji. Jak powiedział dyrektor generalny Li Yueqiang: „(…) jeśli cena rosyjskich aktywów wydobywczych będzie rozsądna i konkurencyjna dla naszego kraju, jesteśmy gotowi do podjęcia współpracy w tym zakresie.”

W 2013 roku Rosnieft podpisał długoterminowy kontrakt z CNPC, którego wartość jest szacowana na 270 miliardów USD. Zgodnie z jego zapisami Rosja będzie dostarczać ropę do Chin przez następne 25 lat.

Zobacz także: Rosnieft ma sposób na sankcje. „Zakup prezerwatyw za 48 mln rubli”

Komentarze