Reklama

Chemia

Wysokie emisje CO2 producentów cementu na celowniku inwestorów

Fot.: commons.wikimedia.org
Fot.: commons.wikimedia.org

Rośnie presja ekologów, inwestorów i rządów na producentów cementu w sprawie obniżenia emisji CO2. Produkcja cementu odpowiada za 7% globalnej emisji tego gazu cieplarnianego.

Członkowie Institutional Investors Group on Climate Change oraz Climate Action 100+, koalicji inwestorów o łącznej wartości aktywów sięgającej 33 bln USD, wysłała listy do gigantów produkujących cement CRH Plc, LafargeHolcim Ltd, HeidelbergCement AG oraz Compagnie de Saint-Gobain SA z żądaniem zadeklarowania przez nie redukcji emisji CO2 do zera w 2050 roku - donosi Bloomberg.

Produkcja cementu odpowiada aż za 7% światowej emisji CO2 pochodzenia ludzkiego - wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Jest on produktem ubocznym przy produkcji klinkieru w procesie technologicznym wytwarzania cementu.

Dodatkowym czynnikiem motywującym producentów do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla są rosnące koszty uprawnień CO2. Analitycy szacują, że tylko z uwagi na ich wzrost EBITDA producentów cementu w 2020 roku spadnie od 1,3% do 5,1%, co z kolei przełoży się na około 5% wzrost cen cementu.

Sytuacja ta może poważnie zaszkodzić pozycji europejskich producentów na rynku. Najwięcej cementu na świecie produkuje się obecnie w Chinach.

Reklama

Komentarze

    Reklama