Reklama

Wiadomości

BASF zamyka fabrykę i zwalnia tysiące ludzi. I to w rodzimych Niemczech

Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Wikimedia

Największa na świecie firma chemiczna, niemiecki BASF, zlikwiduje 2600 miejsc pracy i zamknie niektóre zakłady z powodu wysokich kosztów energii w Europie, które obciążyły operacje i rentowność w ciągu ostatniego roku. 

Reklama

W 2022 roku zyski operacyjne grupy BASF zostały obciążone dodatkowymi kosztami energii w wysokości 3,2 mld euro w skali globalnej - podała w piątek spółka. Europa odpowiadała za około 84% skoku kosztów energii, które w większości wpłynęły na zakład Verbund w Ludwigshafen. Wyższe koszty gazu ziemnego stanowiły 69% ogólnego wzrostu kosztów energii w skali globalnej - dodał BASF.

Reklama

Czytaj też

Reklama

"Konkurencyjność Europy coraz bardziej cierpi z powodu nadmiernej regulacji, powolnych i biurokratycznych procesów wydawania pozwoleń, a w szczególności wysokich kosztów większości czynników produkcji" - powiedział szef BASF Martin Brudermüller w oświadczeniu dotyczącym wyników za rok 2022 i perspektywy na rok 2023.

"Wszystko to już wcześniej hamowało wzrost rynku w Europie w porównaniu z innymi regionami. Wysokie ceny energii stanowią teraz dodatkowe obciążenie dla rentowności i konkurencyjności w Europie" - dodał Brudermüller.

Aby poradzić sobie z wysokimi kosztami, BASF wdroży program oszczędnościowy, który doprowadzi do likwidacji 2600 miejsc pracy, czyli 2% pracowników firmy, głównie w Niemczech, gdzie zamknięte zostaną niektóre fabryki i jednostki w zakładach. Program oszczędnościowy w tym i przyszłym roku będzie koncentrował się na dostosowaniu struktur kosztowych BASF w Europie, a w szczególności w Niemczech, do obecnych warunków. Około połowa oczekiwanych oszczędności w wysokości 500 milionów euro w obszarach nieprodukcyjnych, takich jak usługi korporacyjne, ma dotyczyć zakładu w Ludwigshafen w Niemczech.

Czytaj też

W Ludwigshafen BASF zamknie fabrykę kaprolaktamu, jedną z dwóch fabryk amoniaku i związane z nią zakłady nawozowe, zmniejszy zdolności produkcyjne kwasu adypinowego oraz zamknie zakłady produkujące cykloheksanol i cykloheksanon, a także sodę kalcynowaną.

Dzisiejszy szczegółowy program oszczędnościowy jest następstwem oświadczenie BASF-u z października 2022 r., że będzie ona szukać stałych środków oszczędnościowych w Europie ze względu na wysokie ceny energii zagrażające jej konkurencyjności.

Komentarze