• Partner główny
    Logo Orlen

Chemia

CIECH zwiększa produkcję krzemianu sodu

Fot.:CIECH
Fot.:CIECH

W zakładach spółki CIECH Vitrosilicon zakończyła się właśnie rozbudowa mocy produkcyjnych szklistego krzemianu sodu o ponad 20 proc. Projekt o wartości 4 mln zł to kolejna - po wymianie pieca w 2016 roku na jeden z najnowocześniejszych w Europie - inwestycja Grupy CIECH w zwiększenie mocy w tym obszarze. W efekcie podjętych działań, CIECH jest jednym z największych producentów krzemianu sodu w Europie. Surowiec ten wykorzystywany jest przede wszystkim do produkcji krzemionki strącanej stosowanej w szybko rosnącym przemyśle oponiarskim, a także do produkcji papieru czy detergentów. W ramach Grupy CIECH szklisty krzemian sodu produkowany jest także w rumuńskich zakładach CIECH Soda Romania.

Krzemiany sodu są jednym z najbardziej popularnych chemikaliów nieorganicznych na świecie. Produkowane są głównie w Chinach (ok. 40 proc. globalnej produkcji) i Europie (ok. 20 proc.).
CIECH Vitrosilicon jest największym dostawcą tego surowca w Europie i zaopatruje w krzemiany sodu globalne koncerny chemiczne.

Krzemiany sodu są używane do produkcji krzemionki strącanej (ok. 40% zużycia w Europie; stosowanej głównie w przemyśle opon i kosmetycznym), detergentów (powyżej 15%), papieru, zeolitów oraz w innych przemysłach. W krajach rozwijających się dominują zastosowania związane z produkcją detergentów, a całkowite zużycie tych krzemianów jest zależne w dużym stopniu od liczby mieszkańców.

- W ciągu ostatnich trzech lat zwiększyliśmy moce produkcyjne w obszarze krzemianów o 140 proc. Widzimy potencjał do dynamicznego rozwoju tego biznesu. Krzemiany stosuje się w produkcji krzemionki strącanej, której konsumpcja w Europie szybko rośnie, głównie za sprawą przemysłu oponiarskiego i kosmetycznego. Zrealizowane inwestycje w obszarze krzemianów pozwoliły nam wejść na nowe rynki i umocnić pozycję największego dostawcy krzemianów w Europie – mówi Maciej Tybura, Prezes Zarządu CIECH S.A.

Globalny rynek krzemianów sodu jest bardzo perspektywiczny. Według prognoz[1] do roku 2022 rynek krzemianów sodu wzrośnie do 11 mld dolarów z 8,9 mld dolarów w 2017 roku. Obecnie CIECH produkuje rocznie ponad 180 tys. ton krzemianów sodu, które eksportuje poza Europą, także do Ameryki Północnej i Azji.

Warta ok. 4 mln zł inwestycja w Iłowej zwiększyła moce produkcyjne CIECH Vitrosilicon w tym obszarze o ponad 20 proc. W 2016 roku Grupa CIECH zrealizowała inną inwestycję, której celem było zwiększenie poziomu produkcji krzemianów sodu. Dzięki wymianie pieca, instalacja w Żarach jest jedną z najnowocześniejszych i największych w Europie. Jej uruchomienie zwiększyło wydajność zakładów w Żarach dwukrotnie przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji.
W międzyczasie uruchomiona została produkcja krzemianów sodu w rumuńskiej spółce Grupy CIECH.

- Naszą przewagą jest możliwość uzyskania synergii wewnątrz naszej Grupy – do produkcji krzemianów potrzebna jest soda i piasek. W obrębie Grupy CIECH mamy dostęp do najwyższej jakości sody produkowanej w Polsce i Rumunii. Dzięki temu nasze krzemiany są doceniane przez największe koncerny chemiczne na świecie. Obecnie analizujemy kolejne inwestycje zwiększające zdolności produkcyjne krzemianu sodu – mówi Maciej Tybura.

W ramach segmentu Krzemiany i Szkło CIECH produkuje krzemiany sodu i potasu (w formie stałej i płynnej) oraz opakowania szklane. Krzemiany sodu są stosowane w produkcji wspomnianej krzemionki strącanej, detergentów i papieru, natomiast krzemiany potasu w produkcji chemii budowlanej czy spawalnictwie.

ML/CIECH

Komentarze