Reklama

Ropa

Ceny ropy tanieją mimo realizowania porozumienia o redukcji podaży surowca

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Porozumienie krajów OPEC i innych państw dotyczące redukcji podaży ropy na rynku jest w pełni realizowane. Mimo tego, ceny surowca na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie tanieją. 

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 50,52 USD, po zniżce o 14 centów.

Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 5 centów do 56,81 USD za baryłkę.

Zobacz także: USA: Rośnie produkcja ropy łupkowej

Grupa państw - producentów ropy, na czele z OPEC, w sierpniu wywiązała się ze swoich ustaleń o zmniejszeniu dostaw ropy na ponad 100 procent - poinformował sekretarz generalny OPEC Mohammad Barkindo w piątek w Wiedniu.

W OPEC trwają też konsultacje dotyczące przedłużenia czasu niższej produkcji ropy poza marzec 2018 roku.

Minister Iraku Jabbar al-Luaibi informował w ubiegłym tygodniu, że niektórzy producenci ropy z kartelu są za przedłużeniem tego okresu aż do końca 2018 r., ale na razie nie ma decyzji w tej sprawie. 

Również Rosja sygnalizuje, że jest gotowa przedłużyć cięcia dostaw swojej ropy poza marzec 2018 r., jeśli będzie taka konieczność.

Zobacz także: USA: ropa drożeje, problemy z rafineriami

Tymczasem amerykańscy producenci ropy z łupków już nie są tak bardzo zainteresowani tego typu działalnością, a liczba odwiertów spada od 3 tygodni - wynika z danych firmy Baker Hughes.

Podczas poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX zdrożała o 11 centów do 50,66 USD za baryłkę.

W ubiegłym tygodniu surowiec w USA zdrożał o 1,5 proc., a w tym miesiącu zyskał ponad 7 proc.

Zobacz także: Wiceprezes Cheniere Energy dla Energetyka24: Bardzo dobra współpraca z Polską

 

kn/PAP

Komentarze