Reklama

Portal o energetyce

Budowa elektrowni atomowej w obwodzie kaliningradzkim wstrzymana? Co z importem rosyjskiego prądu do Polski?

Fot. Rosatom.ru
Fot. Rosatom.ru

Rosatom nie potwierdził do tej pory zamrożenia projektu bałtyckiej elektrowni atomowej, mimo to według serwisu Rugrad.eu prowadzi prace nad wstrzymaniem budowy tej inwestycji. Sprawa ma istotne znaczenie dla Polski, bowiem Rosjanie proponowali naszemu krajowi kupno energii właśnie z tego obiektu.Na witrynie Rugrad.eu pojawiła się dziś kopia dokumentu generalnego wykonawcy bałtyckiej siłowni, który dotyczy aktualizacji budżetu inwestycji na 2013 rok w związku z jej konserwacją.

Wynika z niego, że wydano polecenie przedstawienia poprawionych budżetów i planów związanych ze zmianami w projekcie szefom poszczególnych oddziałów firmy. Chodzi m.in. o przeniesienie pracowników z terenu budowy bałtyckiej siłowni do innych obiektów.

Informacje te mogą być związane z ewentualnym brakiem zgody polskiego rządu na propozycję kupna energii z obwodu kaliningradzkiego, w którym Rosjanie budowali wspomnianą powyżej siłownię z myślą o eksporcie prądu. Pisałem o tym w kompleksowej analizie:

Polski rząd nie zgodził się na import energii z obwodu kaliningradzkiego?

Oczywiście rewelacje Rugrad.eu mogą stanowić także element celowej dezinformacji. Z drugiej strony uwiarygadnia je oficjalna wypowiedź litewskiej pani prezydent Dalii Grybauskaitė. Wyraziła ona dziś swoje zadowolenie w związku z informacjami dotyczącymi wstrzymania budowy elektrowni w rosyjskiej eksklawie, która od samego początku była umotywowana politycznie, nie miała uzasadnienia ekonomicznego i stanowiła konkurencję dla siłowni w Wisagini.

Piotr A. Maciążek

Komentarze