Reklama

Portal o energetyce

BP będzie produkować zielony wodór - niestety nie w Polsce, a w Niemczech

Fot. Mike Mozart / Flickr
Fot. Mike Mozart / Flickr

Koncern BP oraz duńska grupa Orsted nawiązały współpracę, której celem jest rozwijanie technologii pozyskiwania tzw. zielonego wodoru - informuje agencja Reutera.

Projekt będzie realizowany w należącej do BP rafinerii Lingen, zlokalizowanej w północno-zachodniej części Niemiec. Wodór ma być pozyskiwany poprzez elektrolizę wody z wykorzystaniem energii wiatrowej - pochodzącej z farm na Morzu Północnym.

Przedsięwzięcie jest obecnie na wczesnym etapie rozwoju i początkowo zakłada zbudowanie elektrolizera o mocy 50 MW. Pozwoli to na zastąpienie ok. 20% wodoru, który obecnie pozyskiwany jest z gazu ziemnego. Wydajność może z czasem zostać zwiększona do 500 MW. Produkcja ma ruszyć w roku 2024.

Biznes oczekuje, że w najbliższych dekadach znacząco wzrośnie wykorzystanie tzw. zielonego wodoru. Jest to oczywiście związane z dążeniem Unii Europejskiej oraz innych światowych gospodarek do ograniczania emisji gazów cierlarnianych i osiągnięcia neutralności klimatycznej w perspektywie roku 2050.

Kłopotem, jak to zwykle bywa, są jednak koszty. Analitycy Reutersa zwracają uwagę, że obecnie tzw. Zielony wodór jest znacznie droższy niż ten produkowany np. na bazie gazu ziemnego. Kluczowym aspektem dla jego popularyzacji będzie zatem opracowanie rozwiązań, które docelowo pozwolą ograniczyć nakłady.

Komentarze