Reklama

Ropa

Baryłka ropy warta mniej niż 1 gram złota

  • Fot. ESA–Stephane Corvaja
    Fot. ESA–Stephane Corvaja

Cena ropy wyrażona w uncjach złota spadła do najniższego poziomu od 1988 roku – donosi Bloomberg. Obecnie 1 baryłka odpowiada równowartości 0,029 uncji (czyli 0,82 grama) złota.  

Zdaniem prof. Johna Talbota, byłego pracownika Goldman Sachs, to odzwierciedla rzeczywistą cenę ropy z uwzględnieniem inflacji z poziomu z roku 1973. „Jest to znacząca data. To wtedy po raz pierwszy OPEC objął władzę monopolisty, wskutek czego cena ropy wzrosła wtedy z 2 dolarów do ponad 130 dolarów za baryłkę”  - przypomniał.

Zakontraktowana w kwietniu ropa Brent na giełdzie w Londynie kosztowała 34,39 dol. za baryłkę. Ropa WTI na giełdzie w Nowym Jorku wzrosła zaś o 0,97 proc. do 31,19 dol. za baryłkę.Pod koniec tygodnia spadła jednak o 8,1 proc.

W poniedziałek cena złota spadła o 0,6 proc. do ponad 1166 dolarów  za uncję. Wcześniej ceny metali szlachetnych rosły przez sześć sesji z rzędu, osiągając najwyższy poziom od października.

Złoto spadło w cenie w poniedziałek o 0,6%, do $ 1,166.74 za uncję. Wcześniej, ceny metali szlachetnych wzrosła sześć sesje z rzędu, osiągając najwyższy poziom od października.

Zobacz także: Poważne kłopoty finansowe Statoila

Zobacz także: Morgan Stanley: W 2016 ceny ropy nadal będą spadać

Reklama

Komentarze

    Reklama