• Partner główny
    Logo Orlen

Atom

ZE PAK i MS II wystąpiły do UOKiK o zgodę na atomową spółkę

Fot. Flickr
Fot. Flickr

ZE PAK i MS Innovation Impulse (MS II) złożyły do UOKiK wniosek o zgodę na koncentrację, polegającą na utworzeniu wspólnego przedsiębiorcy prowadzącego działalność w obszarze energetyki jądrowej - wynika z BIP Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wspólna działalność, o którą wnioskują ZE PAK i MS II ma polegać w szczególności na budowie instalacji służących produkcji energii elektrycznej - doprecyzowano w Biuletynie Informacji Publicznej UOKiK.

Jak przypomniał Urząd, ZE PAK jest grupą energetyczną w Polsce składającą się z pionowo zintegrowanych podmiotów działających w obszarze wydobycia węgla brunatnego, wytwarzania energii z konwencjonalnych i odnawialnych źródeł, wytwarzania ciepła oraz obrotu energią. ZE PAK należy do grupy Elektrim, kontrolowanej przez Zygmunta Solorza.

Z kolei MS II jest spółką holdingową, która prowadzi działalność inwestycyjną i należy do grupy podmiotów kontrolowanych przez Michała Sołowowa.

Pod koniec sierpnia ZE PAK podpisał z MS II umowę o współpracy, na podstawie której strony utworzą spółkę celową (SPV), której działalność w szczególności ma polegać na budowie źródeł wytwórczych opartych o technologię SMR (Small Modular Reactor). Reaktory miałyby powstać w Pątnowie, na terenach, gdzie ZE PAK wytwarza energię elektryczną z węgla brunatnego.

reklama
reklama

Zgodnie z deklaracjami stron, ZE PAK i MS Innovation Impulse zamierzają finansować działalności spółki celowej w częściach równych, odpowiadających udziałowi w kapitale zakładowym. Będą również wspólnie eksploatowały jednostki SMR.

Jesienią 2019 r. kontrolowany przez Sołowowa chemiczny koncern Synthos i amerykańsko-japońska firma GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) podpisały porozumienie o współpracy przy badaniu możliwości budowy elektrowni jądrowej z reaktorami BWRX-300. W sierpniu 2020 r. spółka Synthos Green Energy została Partnerem Strategicznym GEH z zakresie rozwoju i budowy BWRX-300. 

Źródło:
PAP

Komentarze