Reklama

Wiadomości

Węgrzy wyszarpali wyjątek w sankcjach. Rosjanie mogą przyspieszyć z rozbudową elektrowni jądrowej

Autor. European Union

Projekt rozbudowy przez Rosatom elektrowni jądrowej w Paksu uzyskał pełne zwolnienie z sankcji, co oznacza, że inwestycja może zostać przyspieszona – poinformował w poniedziałek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

Budowa nowych bloków elektrowni jądrowej w Paksu i wszystkie jej procesy, fazy i elementy są całkowicie zwolnione z sankcji – przekazał przebywający w Luksemburgu Szijjarto.

Wcześniej węgierskojęzyczny portal Radia Wolna Europa informował, że rząd premiera Węgier Viktora Orbana zgodził się na 14. pakiet sankcji wobec Rosji w zamian za brak posunięć zagrażających rozbudowie jedynej węgierskiej elektrowni jądrowej.

Według Szijjarto europejskie firmy, które będą miały zamiar zaangażować się w projekt, nie będą musiały prosić o pozwolenie władz swojego kraju.

W rozbudowę nowych bloków w Paksu zaangażowany jest m.in. francuski Framatome i niemiecki Siemens. Rząd w Berlinie przez długi czas blokował jednak udział firmy, która miała dostarczyć systemy kontrolne dla nowych bloków, co wielokrotnie spotykało się z krytyką Budapesztu.

Po trwających ponad miesiąc negocjacjach kraje UE uzgodniły w czwartek 14. pakiet sankcji wobec Rosji. Nowe obostrzenia mają utrudnić Kremlowi dostęp do technologii i ograniczyć jego przychody z eksportu surowców energetycznych.

Reklama

Rozbudowa EJ Paks

Rosyjski państwowy koncern Rosatom buduje dwa nowe bloki elektrowni o mocy 1200 MW każdy w Paksu, w środkowych Węgrzech. Przedsięwzięcie pod nazwą Paks II jest jednym z kluczowych projektów energetycznych rządu Orbana. Wartość całej inwestycji ma wynieść około 12 mld euro, a 80 proc. kosztów pokryje rosyjski kredyt.

Według władz węgierskich nowe bloki mają zostać podłączone do sieci na początku następnej dekady, choć eksperci mówią o dużych opóźnieniach projektu.

Budapeszt regularnie powtarza, że zablokuje każdy pakiet sankcji, który będzie obejmował współpracę w dziedzinie energetyki jądrowej. Pod koniec maja Węgry podpisały również umowę o współpracy w tej dziedzinie z Białorusią.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama