Reklama

Wiadomości

Uran made in Finland. Ruszył zakład odzysku uranu Terrafame

Zakład przerabiający uran w Sotkamo
Zakład przerabiający uran w Sotkamo
Autor. Terrafame / mat. prasowe

Od 18 czerwca firma Terrafame zaczęła odzysk naturalnego uranu w zakładzie Sotkamo. Uran jest pozyskiwany jako produkt uboczny przy wydobyciu cynku i niklu.

Firma Terrafame w 2020 roku otrzymała zezwolenie od fińskiego rządu na odzysk uranu z rudy wydobywanej w kopalni Sotkamo. Wówczas zapowiedziano, że zakład zajmujący się tym procesem ruszy w połowie 2024 r. - i tego terminu udało się dotrzymać.

18 czerwca Terrafame ogłosiło, że zakład zaczął pracę. Uran odzyskiwany podczas wydobycia niklu i cynku będzie później trafiał do dalszej obróbki poza granice Finlandii, a później ma posłużyć jako paliwo dla fińskich elektrowni jądrowych.

Reklama

Na razie zakład jest na etapie rozruchu, pełną zdolność operacyjną ma osiągnąć w 2026 roku. Wówczas rocznie ma dostarczać około 200 ton uranu. Czy to dużo? Terrafame przelicza to na miesiące pracy reaktora EPR w Elektrowni Jądrowej Olkiluoto 3. 200 ton uranu rocznie po wzbogaceniu itd. pozwoli na 9 miesięcy pracy tego reaktora.

Eksploatacja złoża w Sotkalo ma potrwać przez co najmniej 30 lat, a przygotowanie zakładu do odzysku uranu kosztowało około 20 mln euro. Spółka zakłada, że inwestycja szybko się zwróci, ponieważ na sprzedaży uranu według prognoz ma zarabiać 30-40 mln euro rocznie.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama