Reklama

Wiadomości

Ukraina zaczyna korzystać z zachodniego paliwa jądrowego

Fot. Twitter / @dw_ukrainian

Ukraina zaczyna korzystać w swoich elektrowniach atomowych z zachodniego paliwa jądrowego, co jest ważnym krokiem w kierunku jej długoterminowego uniezależnienia się energetycznego od Rosji - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 10 września Enerhoatom, ukraiński operator elektrowni atomowych, ogłosił, że z powodzeniem napełnił reaktor w elektrowni atomowej w Równem przy użyciu wyprodukowanych na Zachodzie elementów paliwa jądrowego.

Czytaj też

Wyjaśniono, że wszystkie ukraińskie elektrownie atomowe mają reaktory oparte na sowieckich konstrukcjach i do lutego 2022 r. Ukraina polegała na Rosji w zakresie paliwa jądrowego. Od czasu rosyjskiej inwazji na pełną skalę Ukraina przyspieszyła plany dywersyfikacji dostaw.

"Ponieważ energia jądrowa dostarcza około połowy ukraińskiej energii elektrycznej, sukces Enerhoatomu w pozyskiwaniu i instalowaniu zachodniego paliwa jest ważnym krokiem w kierunku długoterminowego uniezależnienia się Ukrainy od Rosji, której wpływ na dostawy energii na Ukrainę jest znacznie ograniczony" - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

Źródło:PAP

Komentarze