Reklama

Wiadomości

UE nakaże Niemcom przedłużenie pracy atomu? „To konieczny środek tymczasowy”

Fot. Unsplash

Przejście z gazu ziemnego na węgiel, ropę naftową lub energię jądrową jest akceptowalne jako konieczny środek tymczasowy, mający zapobiec kryzysowi energetycznemu - poinformowała w środę Komisja Europejska.

Reklama

Przejście z gazu ziemnego na węgiel, ropę naftową lub energię jądrową jest akceptowalne jako konieczny środek tymczasowy, mający zapobiec kryzysowi energetycznemu - poinformowała w środę Komisja Europejska, przedstawiając plan działań, które mają uchronić UE przed niedoborem energii podczas nadchodzącej zimy.

Reklama

"Tam, gdzie to możliwe, priorytetem powinno być przejście na odnawialne źródła energii lub czystsze, mniej emisyjne i mniej zanieczyszczające opcje. Jednakże przejście na węgiel, ropę naftową lub energię jądrową może być konieczne jako środek tymczasowy, o ile nie doprowadzi do długoterminowego uzależnienia się od węgla" - zaleciła KE.

"Kolejnym ważnym filarem oszczędzania energii jest redukcja ogrzewania i chłodzenia. Komisja wzywa wszystkie państwa członkowskie do rozpoczęcia kampanii uświadamiających w celu promowania ograniczenia ogrzewania i chłodzenia na szeroką skalę" - dodała.

Reklama

Komisja Europejska przekazała jednocześnie, że istnieje możliwość, po konsultacji z państwami członkowskimi, ogłoszenia unijnego "stanu ostrzegawczego" w sprawie bezpieczeństwa dostaw i nałożenia obowiązkowej redukcji zapotrzebowania na gaz we wszystkich państwach członkowskich. W odniesieniu do tych informacji można zastanawiać się, czy KE będzie nakazywała przedłużenie pracy trzech elektrowni jądrowch, które mają być zamknięte w Niemczech wraz z końcem tego roku.

JW/PAP

  • atom

Komentarze