Reklama

Wiadomości

Szef MAEA krytykuje ataki na Zaporoską EJ w Ukrainie. Apeluje o „maksymalną powściągliwość"

Autor. Ralf1969/Wikimedia Commons/CC3.0

Niedawne ataki na Zaporoską Elektrownię Atomową w Enerhodarze na Ukrainie mogą „zapoczątkować nowy, niezwykle niebezpieczny etap wojny” – ostrzegł w czwartek dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.

– To może oznaczać kluczową fazę konfliktu – oświadczył Grossi na otwarciu w Wiedniu spotkania 35 członków Rady Gubernatorów MAEA, zwołanego w trybie pilnym na jednoczesne wnioski Rosji i Ukrainy.

Na terenie elektrowni, okupowanej od marca 2022 r. przez Rosję, od niedzieli doszło do serii ataków z użyciem dronów, a Moskwa i Kijów obwiniają się nawzajem o odpowiedzialność.

Według MAEA, która dysponuje na miejscu ekspertami, były to „pierwsze od listopada 2022 r. ataki wycelowane bezpośrednio w elektrownię” – największą siłownię atomową w Europie. – Ataki muszą się zakończyć, ostrzał instalacji nuklearnej absolutnie nie wchodzi w grę – mówił Grossi, ponownie wzywając do „maksymalnej powściągliwości”.

Reklama

Kto atakował Zaporoską EJ? Rosja i Ukraina przerzucają się oskarżeniami

Na zakończenie spotkania, które trwało trzy i pół godziny, ambasador Rosji przy MAEA Michaił Uljanow mówił o „zadowoleniu z dyskusji” i wyraził nadzieję, że zachęci ona Ukraińców „do zaprzestania tych działań, mających miejsce niemal codziennie”.

Ze swojej strony Ukraina w komunikacie swojego stałego przedstawicielstwa przy MAEA potępiła „kampanię dezinformacyjną” Moskwy i oskarżyła Rosję o symulowanie ataków mające na celu „dyskredytację” Kijowa.

Reklama

Z kolei Unia Europejska uznała, że te „bardzo niepokojące wydarzenia przypominają o ryzyku, jakie stwarza nielegalna okupacja tego miejsca przez Rosję”.

„Moskwa musi natychmiast, bezwarunkowo i całkowicie wycofać stamtąd wszystkie swoje siły i sprzęt wojskowy – oświadczyła UE – To jedyne rozwiązanie, które minimalizuje ryzyko awarii nuklearnej”.

Agencja AFP przypomina, że od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Rada Gubernatorów MAEA przyjęła cztery uchwały potępiające działania Rosji przeciwko ukraińskim obiektom nuklearnym.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama