Reklama

Wiadomości

Pożar paliwa w NCBJ w Świerku. Dwie osoby ranne, brak zagrożenia radiologicznego

Autor. Fot. NCBJ

Dziś przed godziną 10:00 wpłynęło zgłoszenie o pożarze w piwnicy jednego z budynków szkoleniowych Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala. Służby podkreślają, że w wyniku zdarzenia nie ma zagrożenia radiologicznego.

Reklama

O godzinie 9:45 wpłynęło zgłoszenie o wybuchu pożaru na terenie NCBJ w Świerku. Rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, st. bryg. Karol Kierzkowski, w rozmowie z portalem Energetyka24.com poinformował, że ogień pojawił się w piwnicy jednego z budynków kompleksu, w którym prowadzone były badania związane z paliwami płynnymi.

W wyniku pożaru dwie osoby doznały lekkich poparzeń i zostały przewiezione do szpitala. Ich życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Ogień miał zostać dość szybko opanowany a na miejscu nadal pracuje ok. 40 strażaków, którzy wciąż pracują na miejscu zdarzenia.

Brak zagrożenia radiologicznego

St. bryg. Karol Kierzkowski, zapewnił, że pożar nie miał żadnego wpływu na reaktor badawczy MARIA, który znajduje się w zupełnie innej części kompleksu, znacznie oddalonej od miejsca zdarzenia. Podkreślił, że nie istnieje żadne zagrożenie dla bezpieczeństwa radiologicznego zarówno budynków i instalacji, jak i pracowników ośrodka oraz okolicznych mieszkańców.

Mimo iż pożar miał miejsce w obszarze badań nad paliwami płynnymi, strażacy nie potrzebowali specjalistycznych wozów strażackich. Informacja o rodzaju materiałów, z którymi mieli do czynienia, została przekazana odpowiednim służbom już na etapie zgłoszenia.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama