Reklama

Wiadomości

Polski atom pod amerykańską banderą. Kamala Harris zabrała głos

fot. Gage Skidmore / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Wiceprezydent USA Kamala Harris napisała w piątek na Twitterze, że współpraca z Polską w sprawie projektu wytwarzania energii nuklearnej jest korzystna korzystna dla wszystkich. Zadowolenie z zawarcia porozumienia wyraziła również firma Westinghouse.

"Podczas moich rozmów z premierem Morawieckim w Warszawie i rozmów telefonicznych, stwierdziłam jasno, że partnerstwo z USA w tym projekcie jest korzystna dla nas wszystkich: możemy zająć się kryzysem klimatycznym, wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Europy i pogłębić strategiczne partnerstwo USA i Polski" – napisała Harris.

Firma Westinghouse napisała z kolei na Twitterze, że "z niecierpliwością oczekuje podjęcia kolejnych kroków w kierunku wsparcia czystej energii dla Polski swoim reaktorem AP1000, który jest najnowocześniejszy z obecnie działających".

Jak potwierdził w piątek premier Mateusz Morawiecki, firma Westinghouse będzie partnerem Polski w budowie pierwszej z dwóch planowanych elektrowni atomowych, która ma powstać na Pomorzu w ramach państwowego programu. Pierwszy z trzech reaktorów elektrowni ma według planów zostać ukończony w 2033 r., zaś kolejne mają być przekazywane co dwa lata.

Źródło:PAP

Komentarze