Reklama

Wiadomości

Paryż tworzy atomowy sojusz. Polska na liście potencjalnych członków

Autor. Unsplash

Francuska minister transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher zorganizowała we wtorek w Paryżu spotkanie 16 krajów, w tym m.in. Polski, w celu konsolidacji zwolenników energetyki jądrowej. Francja chce stworzyć „sojusz krajów popierających atom” – oceniają francuskie media.

Reklama

Francja jest gotowa „udostępnić swój przemysł jądrowy", szczególnie na wcześniejszych etapach cyklu paliwowego, aby ograniczyć uzależnienie od Rosji – pisze dziennik „Le Figaro".

Reklama

Droga do niezależności jest długa. Francuski koncern EDF nadal importuje wzbogacony uran z Rosji, ale francuska firma Orano przygotowuje się do zwiększenia mocy produkcyjnych tego strategicznego surowca w Tricastin, największym kompleksie jądrowym w Europie – wskazuje AFP.

„Energia jądrowa odpowiada za 25 proc. naszej europejskiej produkcji energii elektrycznej i emituje mniej dwutlenku węgla niż energia wiatrowa i fotowoltaiczna" - podkreśliła Pannier-Runacher podczas ostatniego spotkania państw popierających atom w marcu.

Reklama

Według francuskiej minister energetyka jądrowa jest „komplementarnym" względem OZE narzędziem do osiągnięcia zakładanej przez Unię Europejską neutralności węglowej w 2050 r. Paryż podkreśla również, że wojna w Ukrainie pokazała, że model niemiecki oparty na imporcie taniego gazu z Rosji się nie sprawdził, a kwestią kluczową jest uniezależnienie się energetyczne od Rosji.

Grupa popierająca rozwój energetyki jądrowej, której przedstawiciele obecni są na spotkaniu, obejmuje: Belgię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Finlandię, Francję, Węgry, Holandię, Polskę, Rumunię, Słowenię, Szwecję, Słowację, a także Włochy (kraj-obserwator) i Wielką Brytanię jako „gościa specjalnego". Na spotkaniu obecna jest również europejska komisarz ds. energii Kadri Simson.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama