Firma z branży analizy danych wywiadowczych tworzy system na bazie AI dla atomu

Amerykańska firma specjalizująca się w analizie danych i oprogramowaniu wywiadowczym Palantir zawarła strategiczne partnerstwo z The Nuclear Company w celu opracowania systemu opartego na AI na potrzeby budowy elektrowni jądrowych.
Dwa przedsiębiorstwa wdrożą NOS – system oprogramowania w czasie rzeczywistym, który ma „przekształcić budowę reaktorów jądrowych w proces przewidywalny, oparty na danych”, który umożliwi szybszą i bezpieczniejszą budowę elektrowni, w dodatku – za mniejsze pieniądze.
Nowa era elektrowni jądrowych w USA?
Tak przynajmniej opisuje przedsięwzięcie Palantir w swoim komunikacie. Jak ocenia firma, największym wyzwaniem w projektach jądrowych jest to, że zawsze przekraczają one założony budżet i są opóźnione. Brzmi znajomo?
Integrując nasz system operacyjny z ambitną wizją The Nuclear Company, kładziemy podwaliny pod nową erę odpornych, inteligentnych i bezpiecznych systemów energetycznych w Stanach Zjednoczonych i poza ich granicami.
Mike Gallagher, Palantir
„Integrując nasz system operacyjny z ambitną wizją The Nuclear Company, kładziemy podwaliny pod nową erę odpornych, inteligentnych i bezpiecznych systemów energetycznych w Stanach Zjednoczonych i poza ich granicami” – dodał Gallagher.
Próba dogonienia Chin
Partnerstwo zawarto w czasie, gdy Chiny zdecydowanie wyprzedzają Stany Zjednoczone choćby pod względem budowy nowych elektrowni jądrowych. Pod koniec maja prezydent USA Donald Trump zapowiedział budowę kolejnych reaktorów w kraju, rozpoznając potrzebę atomowego wyścigu w cywilnym kontekście i wzywając do budowy 400 GW mocy jądrowej do 2050 r. Palantir mówi zresztą w mediach społecznościowych językiem Trumpa, akcentując potrzebę osiągnięcia dominacji przez USA w energetyce jądrowej.
Palantir 🤝The Nuclear Company.
— Palantir (@PalantirTech) June 26, 2025
We are proud to partner with @TheNuclearCo to ensure U.S. dominance in the global nuclear energy race. pic.twitter.com/8wx3XujhJL
„Naszą misją jest budowanie energetyki jądrowej w sposób, w jaki Ameryka kiedyś budowała swoje największe projekty infrastrukturalne – szybko, bezpiecznie i na dużą skalę” – skomentował Jonathan Webb, założyciel The Nuclear Company.
Czytaj też
Współpracując z Palantir, mamy partnera technologicznego, który podziela nasze poczucie pilności i rozumie, że energia jądrowa to nie tylko kwestia energetyczna – to konieczność z zakresu bezpieczeństwa narodowego.
Jonathan Webb, The Nuclear Company