Reklama

Wiadomości

Nowy producent uranu wkroczy na rynek. Wesprze go francuska spółka

Autor. Envato elements / @YouraPechkin

Prezesi spółek Orano i Erdenes Mongol podpisali porozumienie po sukcesie projektu pilotażowego.

Reklama

Claude Imauven z francuskiego Orano oraz Sanjaagiin Narantsogt z mongolskiego przedsiębiorstwa państwowego Erdenes Mongol określili ramy współpracy inwestycyjnej w porozumieniu podpisanym 12 października w Pałacu Elizejskim. Ma ono dać podstawypod długoterminową współpracę w zakresie rozwoju i eksploatacji projektu uranowego Zuuvch-Ovoo na pustyni Gobi w południowo-zachodniej Mongolii. Oczekuje się, że ostateczna umowa inwestycyjna zostanie podpisana do końca tego roku.

Reklama

#TWITTER[ id: 4J7fih ]

W latach 2021-2022 Badrakh Energy, spółka joint venture Orano Mining i mongolska spółka MonAtom przeprowadziły projekt pilotażowy w miejscu przyszłego zakładu. Wyniki potwierdziły ekonomiczną, środowiskową i społeczną wykonalność eksploatacji na tym obszarze. Wsparcie Francji ma zagwarantować stosowanie najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa, ochrony i środowiska, które wyznaczą standardy dla rozwoju branży w Mongolii. To także dobra wiadomość dla francuskiego przemysłu jądrowego, ponieważ inwestycja przyczyni się dywersyfikacji francuskich źródeł dostaw uranu. Francuski rząd uważa , że nowy projekt może w przyszłości odpowiadać za 4 proc. światowej produkcji uranu. Eksploatacja może zacząć się już w 2028 r. 

Reklama

W Mongolii wydobywano uran w ze złoża Dornod, jednak eksploatację zakończono w 1995 r. – w ciągu 7 lat działania wydobyto jedynie 535 tU (ton surowego uranu). Dla porównania, w kopalni   Cigar Lake w Kanadzie – największej kopalni uranu na świecie– w 2022 r. wydobyto 6,8 tys. ton uranu. Zgodnie z raprotem Uranium – Resources, Production and Demand z 2022 r. Mongolia posiada ponad 66 tys. tU w rezerwach reasonably assured resources (RAR). Są to takie rezerwy, które nadają się do eksploatacji przy obecnych kosztach i technikach wydobycia.  

Według Orano w ciągu prognozowanego 30-letniego okresu eksploatacji kopalni, projekt Zuuvch-Ovoo może przynieść Mongolii inwestycje warte około 1,6 mld USD, a także 1 mld USD dochodu z podatków.  

Orano należy do liderów produkcji uranu oraz reaktorów jądrowych, a Erdenes Mongol to spółka zajmująca się rozwojem strategicznie ważnych złóż minerałów w kraju.

Reklama

Komentarze

    Reklama