Reklama

Wiadomości

Minister przemysłu o terminie budowy elektrowni jądrowej. Wskazała rok 2039

Marzena Czarnecka
Marzena Czarnecka
Autor. Kancelaria Premiera / @PremierRP / X/Twitter

Jesteśmy zainteresowani jako Skarb Państwa, żeby przejąć aktywa węglowe od spółek energetycznych – powiedziała we wtorek minister przemysłu Marzena Czarnecka, Zapytana o stan polskiego sektora węglowego stwierdziła, że on „tragiczny”. W kontekście budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu wskazała, że miałaby ona powstać w 2039 roku.

Szefowa resortu powiedziała na antenie TVP Info, że „spółki energetyczne chcą się przede wszystkim pozbyć aktywów węglowych”. – I my jesteśmy zainteresowani jako Skarb Państwa, żeby te aktywa węglowe od spółek energetycznych przejąć, ale musi być to kompatybilne z dostawami węgla z polskich kopalń – stwierdziła Czarnecka.

– Koncerny energetyczne, które teraz funkcjonują, wyodrębnią swoje źródła węglowe. Taki jest plan i ministerstwa i dodatkowo samych spółek energetycznych, i będą wykorzystywały polski węgiel – dodała. Minister Czarnecka zapytana o to, w jakim stanie jest polski sektor węglowy, odpowiedziała, że w „tragicznym”. Wyjaśniła, że przyczyną jest zaimportowanie kilkudziesięciu milionów ton węgla, a statki z węglem będą płynęły do Polski do końca 2024 r. Stwierdziła, że ponieważ w Polsce obecnie jest dużo węgla i że będzie on tani.

Odpowiadając na pytanie, czy będzie tak, że spółki energetyczne będą powiązane z wydobyciem z konkretnymi kopalniami, Czarnecka powiedziała: „Będą dostosowane do polskich kopalń”. Wskazała, że „jeżeli dana elektrownia jest tak skonstruowana, że musi wykorzystywać polski węgiel, to nie ma powodu, żeby węgiel musiał być importowany”.

Reklama

Czarnecka o powstaniu elektrowni jądrowej w Polsce

Minister zapowiedziała też, że „rok 2039 będzie rokiem przełomowym”, ponieważ wtedy zostanie uruchomiona polska energia atomowa. – Polskie ambicje to jest rok 2039, który będzie rokiem przełomowym. Wtedy powinna powstać pierwsza elektrownia atomowa w Polsce w Choczewie – powiedziała Czarnecka.

Obecna wersja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Budowa pierwszej – na Pomorzu – miałaby się zacząć w 2026 r., pierwszy blok miałby ruszyć w 2033 r., a kolejne dwa w ciągu następnych trzech lat. Zatwierdzenie wyboru lokalizacji pod drugą miałoby nastąpić w 2028 r., a budowa miałaby się rozpocząć w 2032 r. Ministerstwo klimatu zapowiada zaktualizowanie PPEJ w 2024 r.

Reklama
Źródło:PAP / Energetyka24
Reklama

Komentarze

    Reklama