Reklama

Wiadomości

Jest nowy prezes Państwowej Agencji Atomistyki

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Państwowa Agencja Atomistyki

Andrzej Głowacki odebrał w środę od Ministra Klimatu i Środowiska nominację na stanowisko prezesa Państwowej Agencji Atomistyki - poinformował polski dozór jądrowy. Od połowy grudnia Głowacki był p.o. prezesa PAA.

Reklama

Agencja przekazała, że Andrzej Głowacki został wybrany na prezesa PAA w drodze otwartego naboru. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo atomowe prezes Państwowej Agencji Atomistyki jest powoływany na pięcioletnią kadencję przez Prezesa Rady Ministrów i może być ponownie powołany tylko raz.

Reklama

Andrzej Głowacki z Państwową Agencją Atomistyki jest związany od ponad 15 lat. Od września 2020 r. pełnił funkcję wiceprezesa PAA. Wcześniej zajmował stanowisko dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Jądrowego, odpowiadając m.in. za nadzór nad bezpieczeństwem obiektów jądrowych w kraju, w tym reaktora badawczego Maria. W PAA Andrzej Głowacki piastował również stanowisko dyrektora Departamentu Nadzoru i Kontroli, a także naczelnika Wydziału Kontroli Obiektów Jądrowych.

Czytaj też

Jak poinformowała PAA, Andrzej Głowacki jest magistrem fizyki, ukończył Wydział Matematyczno-Fizyczny Uniwersytetu w Białymstoku. Swoje umiejętności doskonalił na studiach podyplomowych w zakresie energetyki jądrowej na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Odbył także szereg szkoleń krajowych oraz międzynarodowych związanych z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną, w tym m.in. szkolenie stanowiskowe w Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego (US NRC) w zakresie prowadzenia kontroli na budowie elektrowni jądrowej Vogtle oraz V.C. Summer, jak również rozruchu elektrowni jądrowej Watts Bar 2 w Stanach Zjednoczonych. Jako ekspert brał udział w międzynarodowej misji IRRS w Kanadzie.

Reklama

Nowy prezes PAA jest też przedstawicielem Polski w: Grupie Szefów Europejskich Urzędów Dozoru Radiologicznego (HERCA), Zachodnioeuropejskim Stowarzyszeniu Regulatorów Jądrowych (WENRA), Europejskiej grupie organów regulacyjnych ds. bezpieczeństwa jądrowego (ENSREG), Komitecie do spraw Działalności Dozorów Jądrowych (CNRA) oraz Agencji Energii Jądrowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (NEA OECD). Posiada także uprawnienia inspektora dozoru jądrowego. Jest również członkiem komisji egzaminacyjnych Prezesa PAA na stanowiska inspektorów dozoru jądrowego.

Poprzedni prezes PAA Łukasz Młynarkiewicz w połowie grudnia 2022 r. złożył rezygnację, po czym został wiceprezesem spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, a w marcu 2023 r. został p.o. prezesa PEJ.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama