Reklama

Wiadomości

Gdzie powstanie polski atom? [MAPA]

Autor. Energetyka24

Wiemy, gdzie powstaną polskie małe i duże reaktory jądrowe.

Reklama
Mapa lokalizacji elektrowni jądrowych w Polsce.
Mapa lokalizacji elektrowni jądrowych w Polsce.
Autor. Energetyka24.com

Oparte na amerykańskiej technologii reaktory BWRX-300 staną w okolicach:

Reklama
  • Ostrołęki
  • Włocławka
  • Stawów Monowskich
  • Dąbrowy Górniczej
  • Nowej Huty
  • i Warszawy
Reklama

Z kolei zapowiedziane przez rząd, pełnoskalowe elektrownie jądrowe mają powstać w lokalizacji Lubiatowo - Kopalino na Pomorzu oraz Pątnowie w Wielkopolsce.

Czytaj też

13 kwietnia 2023 roku spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) złożyła wniosek o decyzję zasadniczą dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce planowanej na Pomorzu. To ważny krok na drodze do rozpoczęcia budowy tego historycznego obiektu. Decyzja zasadnicza formalnie potwierdzi, że inwestycja jest zgodna z interesem publicznym i polityką energetyczną państwa. Będzie to również umożliwiać PEJ ubieganie się o kolejne decyzje administracyjne, takie jak decyzja lokalizacyjna i pozwolenie na budowę.

Do powstania drugiej elektrowni jądrowej PGE oraz ZE PAK połączyły siły. Strony powołały spółkę o nazwie PGE PAK Energia Jądrowa, która razem z koreańskim partnerem będzie prowadzić rozmowy dotyczące budowy kolejnej elektrowni jądrowej w Polsce, tym razem w rejonie Konina. Elektrownia ma być wspólnym przedsięwzięciem PGE PAK Energia Jądrowa oraz koreańskiego koncernu KHNP. Planowana siłownia ma być wyposażona w co najmniej dwa reaktory APR1400 o łącznej mocy 2800 MW. Zgodnie z przewidywaniami, elektrowni ma dostarczać ok. 10% krajowej energii elektrycznej.

Reklama

Komentarze

    Reklama