Reklama

Wiadomości

Gdzie będzie trzecia elektrownia jądrowa? Rzecznik rządu komentuje

Piotr Müller / fot. Adam Guz, KPRM

Nie ma jeszcze decyzji rządu o lokalizacji trzeciej elektrowni jądrowej, ani decyzji, kto ją zbuduje - oświadczył w piątek na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.

"W tej chwili są dwa projekty, jeden realizowany przez państwo polskie we współpracy z firmą Westinghouse. I drugi projekt, komercyjny, który jest realizowany przez sektor prywatny ze współpracy z firmą koreańską przy współudziale jednej ze spółek Skarbu Państwa. (...) Trzeci projekt jest w fazie negocjacji i nie ma żadnych rozstrzygnięć na tym etapie" - poinformował Müller.

Czytaj też

Zaznaczył jednocześnie, że "nie wykluczamy żadnego z tych partnerów, którzy dotychczas negocjowali". "Podmioty, które prowadziły z nami rozmowy nadal są brane pod uwagę" - stwierdził rzecznik rządu.

Müller podkreślił, że dwa duże projekty, o których wspomniał "to już jest duża zmiana jakościowa". "Gdybyśmy te dwa projekty w pełni zrealizowali, to sytuacja energetyczna byłaby dużo lepsza" - dodał rzecznik rządu.

W środę Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. budowy elektrowni jądrowych w Polsce; pierwsza elektrownia będzie budowana w amerykańskiej technologii przez Westinghouse w północnej części kraju.

Źródło:PAP

Komentarze