Reklama

Wiadomości

Finlandia: tajemniczy wyciek przy składowisku odpadów promieniotwórczych

Autor. Pixabay

W okolicy fińskiego składowiska odpadów promieniotwórczych wykryto wyciek trytu. Podejrzenia padły na paliwo z elektrowni jądrowej. Jednakże jej operator przekazał, że zasadniczo w odpadach z siłowni nie ma trytu.

Reklama

Przy elektrowni jądrowej na zachodnim wybrzeżu Finlandii zaobserwowano wyciek trytu ze składowiska odpadów promieniotwórczych. To pierwszy tego rodzaju wypadek, jaki dotychczas zaobserwowano na terenie kraju - podał w piątek dziennik „Lansi Suomi”.

Reklama

Po raz pierwszy przyrządy pomiarowe sygnalizowały podwyższone stężenie trytu już w maju ub. roku. Sprawa była badana także jesienią, ale jak dotąd nie stwierdzono źródła emisji – ujawnił lokalny dziennik.

Według krajowej Agencji ds. Bezpieczeństwa Radiacyjnego i Jądrowego (STUK) emisja nie budzi dużych obaw i nie stwarza obecnie zagrożenia.

Reklama

Czytaj też

Studzienka, w której wodach znaleziono ślady trytu, została odłączona od instalacji, ale sprawa jest wciąż badana. Zakłada się, że prawdopodobnie źródłem wycieku mogą być innego rodzaju odpady o niskiej i średniej aktywności gromadzone na tym samym składowisku, a pochodzące np. z placówek szpitalnych czy zakładów przemysłowych.

Operator elektrowni TVO przekazał, że zasadniczo w odpadach z siłowni nie ma trytu (radiowodoru).

W Eurajoki na zachodnim wybrzeżu Finlandii (ok. 100 km na północ od Turku) działają dwa reaktory elektrowni Olkiluoto: OL1 i OL2, uruchomione na przełomie lat 70. i 80. Generują około jednej trzeciej krajowej energii elektrycznej. Nowy reaktor OL3, którego budowę zapoczątkowano kilkanaście lat temu, po wielokrotnie zgłaszanych problemach technicznych i opóźnieniach ma zacząć działać z pełną mocą w lutym.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama