Wiadomości
Czesi na ostatniej prostej, aby wybrać dostawcę reaktorów. EDF i KHNP złożyły oferty
Jest ciąg dalszy przetargu na nowy blok jądrowy w czeskiej Elektrowni Jądrowej Dukovany. Jak ogłosił ČEZ, jego spółka zależna otrzymała uzupełnione oferty od dostawców technologii reaktorowej – francuskiego EDF i KHNP z Korei Południowej.
Elektrárna Dukovany II, spółka zależna czeskiego koncernu energetycznego ČEZ, poinformowała, że wpłynęły do niej oferty uzupełniające na budowę piątego bloku w Elektrowni Jądrowej Dukovany oraz wiążące opcje dotyczące ewentualnej budowy jeszcze trzech innych bloków jądrowych.
Do tego etapu przetargu zaproszono KHNP z Korei Południowej oferujące reaktory APR-1400 oraz EDF z Francji, które proponuje Czechom EPR1200 (to „mniejsza” wersja reaktora EPR znanego np. z Olkiluoto 3, dysponująca mocą 1200 MW). Francuski dostawca EPR1200 oferuje jednak tylko na 5. blok Dukovany. W kwestii potencjalnej rozbudowy o kolejne trzy jednostki nie doprecyzowano, jaki reaktor (EPR czy EPR1200) znajdzie się w ofercie Francuzów.
Czesi gotowi na budowę
– Dokonamy teraz oceny ofert i przedłożymy czeskiemu Ministerstwu Przemysłu i Handlu raport, później ostatecznego zatwierdzenia (wyboru partnera technologicznego – red.) dokona czeski rząd – zapowiada Tomáš Pleskač, członek zarządu i dyrektor Pionu Nowej Energii ČEZ, cytowany w komunikacie spółki. Możliwe, że decyzja o wyborze dostawcy reaktora zostanie podjęta w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy.
Czeski harmonogram – przynajmniej dla nowego bloku w EJ Dukovany – zakłada, że umowa z dostawcą technologii zostanie podpisana do 31 marca 2025 r. 11 lat później, w 2036 roku, nowa jednostka miałaby już przechodzić testową eksploatację. W 2038 powinna rozpocząć komercyjną pracę.
Elektrárna Dukovany II przekazała, że ma już komplet dokumentacji i zgód, aby zaraz po podpisaniu umowy można było rozpocząć prace projektowe.
W przetargu miały brać udział trzy podmioty, poza KHNP i EDF chęci do zaangażowania się w projekt wyrażało także Westinghouse. Czeski rząd zdecydował pod koniec stycznia br. inaczej i nie zaprosił do przetargu amerykańsko-kanadyjskiego dostawcy. „Oferta złożona przez Westinghouse nie spełniała niezbędnych warunków” – poinformował rząd w Pradze 31 stycznia br.