Reklama

Wiadomości

Aktywiści Greenpeace skazani. Wtargnęli na teren elektrowni jądrowej, zapłacą 80 tys. euro

Fot. Bogusz Bilewski / Greenpeace / Flickr / ilustracyjne
Fot. Bogusz Bilewski / Greenpeace / Flickr / ilustracyjne

Sąd w Cherbourgu skazał siedmiu działaczy Greenpeace za wtargnięcie na teren elektrowni jądrowej Flamanville. Aktywiści muszą zapłacić 80 tys. euro grzywny.

Jak podaje dziennik Le Figaro, sąd w Cherbourgu skazał we wtorek siedmiu działaczy Greenpeace na kary grzywny za wejście na teren elektrowni jądrowej. we Flamanville. Do incydentu doszło 31 marca 2022 roku. Wtedy też grupa aktywistów zablokowała na ok. siedem godzin jeden z wjazdów do elektrowni, uprzednio dostając się na jej teren przez płot. Intruzi mieli ze sobą transparenty potępiające wykorzystywanie energii jądrowej.

W wytoczonym po tym incydencie procesie przed sądem stanęło w sumie 15 aktywistów Greenpeace, w tym dyrektor generalny francuskiej gałęzi tej organizacji. W postępowaniu skazanych zostało siedem osób, łączna wartość zasądzonych grzywn sięgnęła 80 tysięcy euro.

Grzywna - choć dotkliwa - stanowiła tylko niewielką część żądań, jakie ze swojej strony wysunęła poszkodowana w incydencie firma EDF, będąca operatorem elektrowni. Spółka zażądała prawie miliona euro za szkody i stracone godziny pracy.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama