Reklama

Atom

USA: senatorowie chcą ulg podatkowych dla elektrowni jądrowych

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Pięciu Demokratów w Senacie USA przedstawiło w czwartek ustawę, która pozwoliłaby niektórym istniejącym elektrowniom jądrowym otrzymać ulgę podatkową równą zachęty już udzielonej operatorom turbin wiatrowych.

Projekt ustawy, kierowany przez senatora Bena Cardina, przewiduje ulgę podatkową w wysokości 15 USD za megawatogodzinę dla istniejących właścicieli lub operatorów elektrowni jądrowych w stanach takich jak Nowy Jork, Illinois i Pensylwania, które zderegulowały rynki energii. Stan Cardina, Maryland, ma dwa reaktory w elektrowni Exelon Corp. w Calvert Cliffs.

Reaktory jądrowe są praktycznie pozbawione emisji, ale mają problemy z konkurowaniem z wytwarzaniem energii zasilanej gazem ziemnym oraz energią wiatrową i słoneczną. Stany Zjednoczone mają 93 reaktory, w porównaniu ze 104 w 2012 r., ponieważ rosnące koszty bezpieczeństwa wywierają dodatkową presję na biznes - przypomina Reuters. 

Ustawa, jeśli zostanie uchwalona przez Senat i Izbę, może pomóc prezydentowi Joe Bidenowi, który poparł również ulgę podatkową na produkcję dla elektrowni jądrowych dla realizacji celu dekarbonizacji energetyki do 2035 roku.

„Ameryka musi zmniejszyć naszą zależność od paliw kopalnych, dlatego konieczne jest, abyśmy utrzymywali bezpieczne działanie tych reaktorów, podczas gdy nadal pracujemy nad zmniejszeniem popytu, odnawialnymi źródłami energii, magazynowaniem energii i odpornością sieci przesyłowej” – napisał Cardin w komunikacie. Senator Joe Manchin, umiarkowany Demokrata, również jest twarzą proponowanych przepisów.

Kredyt zostałby wycofany dla wszelkich instalacji, które będą wytwarzać energię za powyżej 25 USD za megawatogodzinę lub po 10 latach.

Reklama
Reklama

Exelon powiedział, że w najbliższych miesiącach zamknie dwie elektrownie jądrowe w Illinois, jeśli stan nie uzyska dotacji. Nie było pewności, czy amerykański projekt ustawy może pomóc w zapobieganiu zamknięciom.

Reklama

Komentarze

    Reklama