Reklama

Atom

Ukraińska Agencja Strefy Wykluczenia zatwierdza projekt składowania odpadów radioaktywnych

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia elektrowni jądrowej w Czarnobylu zatwierdziła projekt budowy magazynu do przechowywania odpadów promieniotwórczych po przerobie paliwa jądrowego w Rosji – podało biuro prasowe.

"Ukraińska Państwowa Agencja ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, na podstawie swojego zamówienia, zatwierdziła projekt budowy magazynu do pośredniego składowania wysoce aktywnych odpadów, który powróci z Federacji Rosyjskiej po przerobie zużyte paliwo jądrowe z ukraińskich elektrowni jądrowych" - poinformował Facebook agencji.

Zgodnie z planem obiekt magazynowy zostanie wybudowany na kompleksie produkcyjnym Vector, co zagwarantuje bezpieczeństwo promieniowania przez cały cykl życia - do 100 lat. W najbliższej przyszłości zostanie przygotowana dokumentacja do ogłoszenia przetargu.

Katastrofa w elektrowni jądrowej w Czarnobylu miała miejsce 26 kwietnia 1986 r., wybuchł reaktor numer cztery. Łączna powierzchnia zanieczyszczenia promieniowaniem na Białorusi wyniosła około 46,5 tys. km2 (23% całkowitej powierzchni). Na Ukrainie 50 tysięcy kilometrów kwadratowych w 12 regionach zostało zanieczyszczonych. Ponadto 19 regionów rosyjskich o powierzchni prawie 60 tysięcy kilometrów kwadratowych i populacji 2,6 miliona ludzi zostało dotkniętych skażeniem radioaktywnym.

Reklama

Komentarze

    Reklama