Reklama

Atom

Ukraina wznawia budowę 3 bloku w Chmielnickiej EJ

Fot. ukr.media
Fot. ukr.media

Jak poinformował ukraiński operator elektrowni jądrowych, firma Energoatom, rozpoczęto prace przygotowawcze do wznowienia budowy 3 bloku Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej. W siedzibie elektrowni w miejscowości Niecieszyn odbyło się wczoraj posiedzenie sztabu w celu ukończenia bloku.

- W siedzibie głównej, która będzie stale pracować na miejscu, specjaliści będą omawiać wszystkie bieżące problemy budowlane niemal codziennie i niezwłocznie podejmować niezbędne decyzje - zapowiedział Petro Kolin, szef spółki Energoatom

Podczas spotkania, przedstawiono raporty z postępów prac przygotowawczych. Na placu budowy trzeciego bloku rozpoczęto budowę żurawia budowlanego, z pomocą którego mają być wykonywane pokrycie dachowe bloku, co pozwoli budowniczym na wykonywanie prac tak ze w zimie, chroniąc ją przed opadami i wilgocią. Trwają również prace związane z analizą techniczną i ekonomiczną dotycząca wyboru najbardziej optymalnego systemu chłodzenia nowych bloków energetycznych oraz obliczanie bilansu gospodarki wodnej rzeki Horyń. Na terenie elektrowni trwa również budowa przepompowni odwadniającej.

Prowadzone są także prace nad wykonaniem tymczasowego zasilania placu budowy i urządzeń trzeciego i czwartego bloku. Trwają również prace związane z przygotowaniem odwodnienia komory reaktora trzeciego bloku. Wykonano już badania istniejących konstrukcji budowlanych a ich stan w pełni spełnia wymagania projektowe.

Petro Kotin postawił sobie za cel zakończenie wszystkich prace przygotowawczych do 1 października tego roku. W ich ramach mają zostać stworzone również zespoły wysoko wykwalifikowanego personelu do wykonywania specjalistycznych prac spawalniczych i prac z wyposażeniem pierwszego poziomu bezpieczeństwa. Opracowany ma być też plan realizacji prac budowano-instalacyjnych, a także wykonana i wyposażona baza dla pracowników.

- Jak tylko zostanie przyjęta ustawa o budowie trzeciego i czwartego bloku Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej, wszystko potoczy się bardzo szybko - zapewnił szef Energoatomu. - Mamy całą wiedzę, wystarczy uzyskać potwierdzenie z dozoru jądrowego – dodał.

Projekt budowy Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej przewidywał budowę czterech bloków energetycznych z reaktorami WWER-1000 model W-320. Dlatego już podczas uruchamiania pierwszego bloku przygotowano miejsca z odpowiednią infrastrukturą dla trzech kolejnych.

Reklama
Reklama

Blok nr 1 oddano do eksploatacji w 1987 roku. Budowę bloków energetycznych 2, 3 i 4 przerwano w roku 1990 z powodu moratorium na budowę jądrowych bloków energetycznych na terytorium Ukrainy, ustanowionym rzez Uchwałę Rady Najwyższej Ukrainy.

Moratorium na budowę jądrowych bloków energetycznych na terytorium Ukrainy zniesiono Uchwałą Rady Najwyższej w 1993 i w tym roku wznowiono prace nad budową bloku nr 2. Budowę zakończono w roku 2004. Od roku 2008 na obiektach nieukończonych konstrukcji bloku nr 3 i 4 trwają prace zabezpieczające.

22 września 2020 roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dekretem nr 406 "W sprawie pilnych działań mających na celu ustabilizowanie sytuacji w sektorze energetycznym i dalszy rozwój energetyki jądrowej" polecił Gabinetowi Ministrów przedłożenie Radzie Najwyższej projektu ustawy o rozmieszczeniu, projektowaniu i budowie bloków energetycznych nr 3 i nr 4 Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej. 

Źródło: nuclear.pl

Komentarze