Tchórzewski: Decyzja o budowie atomu zależna od "spięcia" modelu finansowego

29 stycznia 2018, 13:13

Minister energii Krzysztof Tchórzewski w rozmowie z Energetyka24 podkreślił, że decyzja o kontynuacji budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej zależy od wypracowania jej modelu finansowego. Pierwotnie resort miał poinformować o swojej decyzji odnośnie przyszłości programu jądrowego w grudniu 2017 r. Tak się jednak nie stało.

Decyzja [o budowie elektrowni atomowej - przyp. red.], która w pewnym sensie będzie decyzją polityczną jeśli chodzi o ten kierunek energetyczny, ona zależy od tego czy dobrze zepniemy system finansowy. Spiąć system finansowy w dziesiątkach miliardów złotych to nie jest taka rzecz, która się odbywa na pstryknięcie palcami.

Minister Krzysztof Tchórzewski
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Makaron
wtorek, 20 lutego 2018, 12:45

Naiwny - pomyśl bo z ostatnich informacji wynika, że koszt dwóch bloków EJ na Naszym wybrzeżu o mocy 3000 MWe to 60 mld.zł a koszt 1 MWh z budowanej, najnowszej EJ w GB to ok. 92 funtów brytyjskich. Za tą cenę można wybudować trzy takie elektrownie węglowe. To znaczy że \"horrendalnie drogie\"elektrownie węglowe są super tanie. Należy rozwijać gazyfikację węgla.

Naiwny
czwartek, 1 lutego 2018, 17:22

I znów wszystko jasne. Koniec z ej bo nie ma za co jej zbudować a kredyt zagraniczny nie wchodzi z powodów ideologicznych w grę. \"Poski Kapitał\" już kupił sobie kopalnie węgla, buduje horędalnie drogie nowe bloki konwencjonalne tudzież finansuje różne dziwne fundacje i kopalnie widma po całym świecie (Kanada, Chile, Nigeria - Polska Miedź, PKN Orlen - Możejki). Na taki drobiazg jak EJ drobnych zabrakło.

Makaron
środa, 31 stycznia 2018, 18:58

I tu zaczyna się polityczny problem Ministra. Wyborcy wybrali polityczną opcję dzięki której w ważnych problemach ma decydować referendum czyli SUWEREN. Energetyka Jądrowa to bardzo ważny problem związany z bezpieczeństwem zdrowotnym Naszych Obywateli. Przy tym en.el. to pikuś.

Tweets Energetyka24